Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kontrowersje wokół liczebności łosi w Polsce - Komunikat Rzecznika Prasowego Prezesa GUS

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
07.07.2014

W nawiązaniu do doniesień medialnych, podważających wiarygodność publikowanych przez GUS danych dotyczących liczebności łosi informujemy, iż zgodnie z zapisami Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej (badanie 1.45.26 Łowiectwo) Główny Urząd Statystyczny nie jest autorem tych danych.

GUS nie uczestniczy również w pracach metodologicznych, mających na celu oszacowanie liczebności zwierząt łownych, a jedynie publikuje dane wtórne, pochodzące z administracyjnych źródeł zewnętrznych.

Gestorem danych dotyczących liczebności ważniejszych zwierząt łownych, w tym łosia jest Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Polski Związek Łowiecki.

Z przekazanych do GUS danych za ostatni rok wynika, że na dzień 10 marca 2013 r. liczebność łosia wynosiła 13 686 osobników, z tego:

  1. obwody łowieckie w gestii Polskiego Związku Łowieckiego – 12 264 osobników (dane Polskiego Związku Łowieckiego)
  2. ośrodki hodowli zwierzyny w gestii Lasów Państwowych - 1401 osobników (dane Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych)
  3. ośrodki hodowli zwierzyny w gestii Polskiego Związku Łowieckiego – 21 osobników (dane Polskiego Związku Łowieckiego).

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowane dane opatrzone są informacją, iż posiadają charakter szacunkowy.

Artur Satora
Rzecznik Prasowy Prezesa GUS

Do góry

Newsletter