Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kolejny sukces polskich statystyków!

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
09.03.2021

Od 26 lutego do 5 marca 2021 r. odbyła się trzecia edycja Europejskiego Hackathonu Big Data (European Big Data Hackathon), organizowana przez Komisję Europejską (Eurostat).

Hackathon ten odbywa się cyklicznie co dwa lata, jako wydarzenie poprzedzające międzynarodową konferencję NTTS (New Techniques and Technologies for Statistics) organizowaną w strukturach Komisji Europejskiej w Brukseli.

Tegorocznych Hackathon miał wyjątkowo formułę zdalną, stąd trwał nie trzy, lecz siedem dni. Trzyosobowe zespoły z całej Europy w ciągu siedmiu dni (26.02-4.03.) miały znaleźć odpowiedź na pytanie jak pandemia wpłynie na przyszłość handlu międzynarodowego. Do dyspozycji uczestników Hackathonu było środowisko Big Data przygotowane przez organizatorów, zawierające bazy danych z zakresu m.in. handlu zagranicznego (eksport, import, rodzaj transportu) w szeregu dwudziestoletnim, liczby przypadków COVID-19, połączeń lotniczych i morskich itp.

Po wstępnej ewaluacji mającej miejsce 4 marca br., pozostało 21 zespołów, które prezentowały swoje aplikacje 5 marca 2021 r.

Polski Zespół złożony z trzech członków:

  • Ewelina Niewiadomska – pracownik Urzędu statystycznego w Szczecinie
  • Michał Bis– pracownik Urzędu statystycznego w Szczecinie
  • Jacek Maślankowski – pracownik Urzędu statystycznego w Gdańsku

przygotował narzędzie analityczne o nazwie „Dashboard for Forecasting and Simulating Trading Trends”, prezentując ponad 30 różnych wskaźników bazujących na 9 różnych zbiorach danych. Narzędzie pozwala na szerokie spektrum wizualizacji danych, m.in. diagramy korelacji, przepływu, czy też grafy, bazujące na danych obliczonych z wykorzystaniem metod Big Data, m.in. uczenia maszynowego. Co więcej narzędzie to wykorzystuje najwyższe standardy oprogramowania statystycznego, m.in. udostępnia API, posiada narzędzia dostępności czy też propozycję gamifikacji. Narzędzie to dostępne jest na: https://statisticspoland.github.io/EU_Big_Data_Hackathon_2021/

Zespół z Polski zdobył 2 miejsce (1 miejsce Włochy, 3 miejsce Litwa, 4 Francja, 5 Niemcy, 6 Norwegia). Należy dodać, że w poprzedniej edycji Hackathonu (2019) Zespół z Polski zdobył 1 miejsce  - co potwierdza, że w naszym statystycznym zespole mamy bardzo wysokiej klasy specjalistów w zakresie Big Data, znajdujących się w europejskiej czołówce.


Prezentacja aplikacji:

Kiedy: 09.03.2021 r.

Godzina: 14:30

Gdzie: https://bit.ly/3brqxCn

Do góry

Newsletter