Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja w sprawie terminu publikowania szybkiego szacunku - wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
30.01.2024

Przypominamy, że tak, jak co roku, w styczniu i w lutym nie jest publikowany szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu będzie upubliczniony 29 marca.

Dane wstępne z zakresu wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń będą podane 15 lutego, natomiast dane ostateczne za styczeń i luty zostaną ogłoszone 15 marca.

W 2024 r. – podobnie jak w latach poprzednich, na podstawie wyników badania budżetów gospodarstw domowych, zostanie uaktualniony tzw. „koszyk inflacyjny”. Oznacza to, że zmienione zostaną wagi poszczególnych grup asortymentowych oraz podobnie jak w latach poprzednich, uaktualniana zostanie również, stosownie do zmian zachodzących na rynku, lista reprezentantów czyli wykaz towarów i usług, których ceny podlegają obserwacji. Publikacja uaktualnionego systemu wag nastąpi wraz z publikacją wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń (dane ostateczne) i luty czyli 15 marca 2024 roku.

W 2024 r. nie planuje się wprowadzenia innych istotnych zmian w metodologii badania. Kontynuowane będzie natomiast zwiększenie wykorzystania nowych źródeł danych o cenach detalicznych.

Do góry

Newsletter