Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja o sposobie ujmowania cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych we wskaźniku zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych od stycznia 2023 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
13.01.2023

Jak ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będą ujmowane we wskaźniku zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych od stycznia 2023 r.?


W związku z wejściem w życie Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. oraz wdrożeniem  działań w ramach tzw.  Tarczy Solidarnościowej, od 1 stycznia 2023 r. ceny energii będą zamrożone na poziomie z 2022 r. dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej nie przekroczy zakładanych limitów lub jeśli gospodarstwo domowe będzie uprawnione do korzystania ze zwiększonych limitów.


Wskaźnik zmian cen konsumpcyjnych mierzy zmiany cen dla wszystkich towarów i usług, dla których ponoszone są przez gospodarstwa domowe wydatki konsumpcyjne. W oparciu o informacje dotyczące wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego w 2021 r. wydatki na energię elektryczną wynoszą 4,5%. W ramach tej kategorii obserwowane są opłaty (taryfy) za energię, jak również za jej dostarczenie. Dane o cenach i taryfach pozyskiwane są ze stron internetowych  firm zajmujących się dystrybucją energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

W związku z wprowadzonymi nowymi zasadami dotyczącymi regulacji cen energii od stycznia 2023 r. do badań cen energii elektrycznej obserwowanych na potrzeby badania zmian cen detalicznych zaadaptowane zostaną wytyczne Eurostatu. Są one dostępne pod linkiem: https://ec.europa.eu/eurostat/documents/272892/11336726/Treatment-energy-prices-compensation-measures-HICP.pdf/.


Szczegółowe zasady uwzględniania poszczególnych rozwiązań osłonowych dla gospodarstw domowych są wypracowywane indywidualnie dla każdego przypadku. Dla cen energii przyjęte rozwiązanie przewiduje ujmowanie od stycznia 2023 r. stawek opłat z uwzględnieniem  ustalonych limitów na podstawie analizy struktury zużycia energii w gospodarstwach domowych z lat ubiegłych.

W badaniu cen nie będą uwzględniane rozwiązania mające charakter dopłaty lub dodatku pieniężnego, które wpływają na zwiększenie dochodu gospodarstwa, ale nie są bezpośrednio powiązane z ceną.


Równocześnie informujemy, że ze względu na wprowadzane rozwiązania związane z uzależnieniem ceny od limitu zużycia oraz wprowadzone warunki uprawniające do utrzymania cen na poziomie z 2022 r. we współpracy z instytucjami monitorującymi ten segment rynku prowadzone są dodatkowe szczegółowe analizy zużycia energii i zasady rozliczeń gospodarstw domowych korzystających z poszczególnych taryf. 

Do góry

Newsletter