Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Informacja na temat terminu publikowania szybkiego szacunku - wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
25.01.2023

W styczniu i w lutym nie jest publikowany szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Dane wstępne wskaźników cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń będą podane 15 lutego, natomiast dane ostateczne za styczeń i luty zostaną ogłoszone 15 marca.


Analogicznie jak w poprzednich latach informacje na temat cen konsumpcyjnych upowszechniane są w dwóch terminach. Najpierw udostępniana jest informacja w formie tzw. szybkiego szacunku cen konsumpcyjnych. Informacja ta ukazuje się zwykle w końcu miesiąca i zawiera wskaźniki za bieżący miesiąc. Dane ostateczne publikowane są natomiast w połowie miesiąca tj. ok 15 dnia kalendarzowego.

Wyjątek stanowią wyniki badania cen konsumpcyjnych za styczeń, które ukazują się jako dane wstępne, a wyniki ostateczne w połowie marca wraz z danymi za luty. Zasada ta jest związana z coroczną aktualizacją systemu wag, stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.


Za kolejne miesiące wskaźnik publikowany będzie wg harmonogramu: https://stat.gov.pl/sygnalne/informacje-sygnalne/. Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu będzie upubliczniony 31 marca.


Harmonogram udostępniania informacji o inflacji w poszczególnych miesiącach bieżącego roku dostępny jest na stronie internetowej GUS  w zakładkach „Informacje sygnalne”, „Plany wydawnicze”, „Dla mediów”. Harmonogram jest ogłaszany na cały rok.

Do góry

Newsletter