GUS na pierwszym miejscu w światowym rankingu Open Data Inventory (ODIN)



Polska zajęła 1. miejsce w rankingu Open Data Inventory (ODIN) 2024, który mierzy dostępność i otwartość danych udostępnianych przez krajowe urzędy statystyczne. Tym samym awansowała z drugiej pozycji w 2022 r. na szczyt zestawienia, dzieląc miejsce lidera z Malezją i Singapurem.
Na świetny wynik polskiej statystyki publicznej (90 punktów) złożyły się następujące wyniki cząstkowe: za dostępność zakresu tematycznego publikowanych danych otrzymaliśmy 82 pkt (3. miejsce na świecie), natomiast za poziom otwartości danych - 97 pkt. (awans z 4 na 2 pozycję i poprawa w stosunku do poprzedniego rankingu o 5 punktów).
Ogólny wynik ODIN świadczy o skali udostępnianych przez krajowe urzędy statystyczne i instytucje współpracujące danych, ważnych z punktu widzenia monitorowania zrównoważonego rozwoju, a także o poziomie otwartości tych danych. W przeglądzie bierze się pod uwagę, czy publikowane są wskaźniki opisujące wybrane obszary życia społeczno-gospodarczego oraz dotyczące środowiska (22 grupy wskaźników), długość szeregów czasowych, udostępnianie informacji na niższych niż krajowy poziomach podziału terytorialnego. Istotne jest także to, czy dane są dostępne bez opłat i ograniczeń licencyjnych, w formatach odczytywalnych maszynowo, czy są możliwe do pobrania zbiorczego (bulk download) oraz przez API, z odpowiednim zakresem metadanych.
Ranking ODIN, realizowany od 2015 r. przez Open Data Watch – międzynarodową organizację non-profit wspierającą rozwój otwartych danych statystycznych – mierzy, jak kompletna jest oferta statystyczna danego kraju i czy dane spełniają międzynarodowe standardy otwartości. Oceniane są dane publikowane na stronach krajowych urzędów statystycznych, a także – w przypadku ich braku – na innych stronach rządowych, takich jak ministerstwa czy otwarte portale danych. Ranking obejmuje 197 krajów i jest uznawany za jedno z najważniejszych narzędzi oceny otwartości danych publicznych.
Wysoka pozycja Polski w rankingu ODIN potwierdza zaangażowanie polskiej statystyki publicznej w rozwój transparentności oraz otwartego dostępu do informacji publicznych. GUS, współpracując z instytucjami biorącymi udział w realizacji programu badań statystycznych, sukcesywnie rozwija zakres udostępnianych danych, zgodnie ze standardami, realizując potrzeby użytkowników danych.
Cały Raport jest dostępny na witrynie: https://odin.opendatawatch.com/ , a szczegółowe informacje na temat wyników Polski: https://odin.opendatawatch.com/Report/countryProfileUpdated/POL?year=2024