Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dzień Statystyki Polskiej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
09.03.2022

Co roku 9. marca obchodzimy Dzień Statystyki Polskiej, ustanowiony uchwałą przez Radę Główną Polskiego Towarzystwa Statystycznego i Komitet Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ta data upamiętnia przeprowadzoną w  1789 r. sesję Sejmu Czteroletniego, podczas której podjęto decyzję o przeprowadzeniu pierwszego powszechnego spisu ludności na terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów pod nazwą „Lustracja dymów i podanie ludności”.

W odrodzonej Polsce spisy powszechne przeprowadzono w 1921 r. i 1931 r. W okresie powojennym spisy powszechne ludności i mieszkań przeprowadzono w 1950 r., 1960 r., 1970 r., 1978 r., 1988 r., 2002 r., 2011 r. i w 2021 r. W 1946 r. przeprowadzono spis sumaryczny.

O historii spisów powszechnych i Głównego Urzędu Statystycznego więcej przeczytasz na: https://100latgus.stat.gov.pl/

Główny Urząd Statystyczny jest instytucją prowadzącą badania statystyczne społeczne i gospodarcze nastawioną na poszukiwane nowych rozwiązań metodologicznych i modernizującą zaplecze techniczne. Dostarczamy Wam aktualne dane dbając o ich rzetelność i najwyższą jakość.  Dostrzegamy zmiany w otaczającym nas świecie i zmieniamy się razem z nim - obserwujemy sytuację społeczno-gospodarczą, analizujemy ekosystemy danych, z których wszyscy korzystamy jako konsumenci. Podnosimy nasze umiejętności i rozwijamy statystyki eksperymentalne. Pracujemy m.in. nad wdrożeniem rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję. Swoją działalność ukierunkowujemy na zaspokajanie potrzeb informacyjnych użytkowników danych statystycznych oraz modernizowanie baz danych, aby były dostępne dla każdego użytkownika.

Zachęcamy do zapoznania się z okolicznościowymi infografikami:  

Do góry

Newsletter