Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Dane o usługach publicznych w Polsce dostępne dla każdego

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.11.2023

17.11.2023 r. podsumowano realizację projektu System Monitorowania Usług Publicznych - wdrożenie SMUP. Budowa SMUP to pierwsza inicjatywa tak bliskiej współpracy ekspertów GUS i ekspertów samorządu terytorialnego Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Za całość projektu odpowiadało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którego siedzibie odbyło się spotkanie.

W wyniku współpracy powstał wyjątkowy zbiór danych, który ma pomóc gminom i powiatom w zarządzaniu usługami publicznymi, takimi, z których wszyscy obywatele na co dzień korzystają.

System znajduje się na stronie smup.gov.pl Można tam skorzystać z wyszukiwarki i przeglądarki danych lub interfejsu analitycznego. Wszystkie dane są dostępne także przez API.

Ze względu na wielkość zasobu danych w SMUP (ponad 750 wskaźników opisujących 10 obszarów usług świadczonych przez gminy i powiaty) zaprezentowano wybrane przykłady informacji. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudziły dane o kosztach kształcenia uczniów oraz dane o finansach gmin i powiatów.

Każdy użytkownik Systemu może wyświetlać i pobierać raporty usług. Osoby, które utworzą konto w SMUP będą mogły zapisać dane, wykresy i mapy utworzone przez siebie oraz indywidualne raporty.

Korzystanie ze SMUP jest całkowicie bezpłatne. Większość danych znajdujących się w Systemie jest gromadzona przez GUS od gmin i powiatów w ramach badań statystycznych. Duża część danych pochodzi z rejestrów, ewidencji i systemów dziedzinowych. W ten sposób zmniejszono obciążenie samorządu sprawozdawczością.

Przedstawiciele GUS i korporacji samorządowych podkreślali, że dzięki SMUP każdy obywatel ma nie tylko dostęp do danych o swojej gminie i powiecie, ale może także porównywać te dane z danymi innych jednostek. Urzędy gmin i starostwa mają dostęp nie tylko do danych, które same sprawozdają do GUS, ale mogą korzystać z metod benchmarkingu. Dzięki temu urzędnicy mogą zobaczyć, jak ze świadczeniem tej samej usługi radzą sobie inne gminy i powiaty. Co więc stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z dobrych, sprawdzonych przez innych, rozwiązań?

Koniec projektu nie oznacza zakończenia prac nad SMUP. Od tej pory System będzie rozwijany przez GUS, natomiast organizacje samorządowe zadeklarowały wsparcie eksperckie.


 

Budowa Systemu Monitorowania Usług Publicznych dofinansowana przez
Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Loga - Budowa Systemu Monitorowania Usług Publicznych dofinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa


Do góry

Newsletter