Chroń siebie i najbliższych przed fake newsami i dezinformacją!
A A AZ uwagi na zbliżające się wybory samorządowe w kwietniu oraz wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu, zwracamy Państwa uwagę na możliwość wystąpienia zdarzeń związanych zarówno z fałszywymi informacjami (tzw. fake newsami), jak i działaniami dezinformacyjnymi w internecie. Należy przy tym pamiętać, że takie działania mogą dotyczyć nie tylko informacji związanych z wyborami, ale także innych aspektów życia społecznego.
Warto korzystać z oficjalnych źródeł informacji wyborczych, takich jak strony internetowe rządu oraz witryna opublikowana przez NASK: https://bezpiecznewybory.pl/.
Jako aktywni użytkownicy usług cyfrowych pamiętajmy, że zjawisko fake newsów i dezinformacji:
- dotyczy każdego z nas i może istotnie wpływać na nasze postrzeganie rzeczywistości,
- nie ogranicza się jedynie do informacji o wydarzeniach, może również dotyczyć opinii na ich temat,
- przybiera różne formy, zarówno świadome jak i nieświadome, dlatego niezbędne jest zachowanie ostrożności przed dalszym przekazywaniem informacji, zwłaszcza tych budzących silne emocje.
Dezinformacja może wprowadzać w błąd wykorzystując:
- zmanipulowane przekazy, które zawierają zarówno opinie, jak i zmanipulowane fakty,
- wypowiedzi i cytaty wyrwane z kontekstu,
- opinie spreparowane w taki sposób, aby wprowadzić w błąd odbiorcę,
- zmanipulowane materiały, które wywołują silną reakcję emocjonalną.
Aby chronić siebie i najbliższych przed fake newsami i dezinformacją:
- Rozważnie komentuj i reaguj na treści pojawiające się w Internecie, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że Twoja reakcja może przyczynić się do rozpowszechniania fałszywych informacji.
- Powstrzymaj się od impulsywnych działań, nawet jeśli informacja wywołała silne emocje. Nie komentuj, nie reaguj i nie udostępniaj, dopóki nie zweryfikujesz jej wiarygodności.
- Korzystaj z wiarygodnych i rzetelnych źródeł informacji, a w razie wątpliwości sprawdzaj w serwisach fact-checkingowych. Są to specjalne strony internetowe, które sprawdzają prawdziwość informacji.
- Zwracaj uwagę czy podane są dane dotyczące autora informacji, data i miejsce zdarzenia, w tym czy dołączone materiały multimedialne to potwierdzają, a także czy przekazane treści są faktycznym opisem zdarzenia, a nie tylko opiniami autora.
- Sprawdzaj, czy inne źródła informacji potwierdzają opisywane zdarzenie.
- Bądź świadomy możliwości manipulacji cyfrowej, a także tego, że informacje mogą dotyczyć innych lub przeszłych zdarzeń, niezwiązanych z aktualną sytuacją.
- Nie ograniczaj się do czytania tytułów/nagłówków wiadomości, tylko zapoznaj się z całym tekstem. Unikaj klikalnych nagłówków (clickbaitów).
- Pamiętaj, że w dyskusjach internetowych mogą uczestniczyć także tzw. „trolle internetowe" (prowokatorzy), zautomatyzowane narzędzia tzw. „boty” lub też internauci działający na zlecenie dezinformatora.
Co zrobić ze zidentyfikowanym fake newsem?
Jeśli zauważysz fake news, zgłoś go do .