Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

65-lecie Badania Budżetów Gospodarstw Domowych

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
06.07.2022

W tym roku przypada 65-lecie Badania Budżetów Gospodarstw Domowych. Badanie to stanowi podstawowe źródło informacji o poziomie i strukturze wydatków oraz dochodów badanych gospodarstw domowych, spożyciu podstawowych artykułów żywnościowych, warunkach mieszkaniowych oraz subiektywnej ocenie sytuacji materialnej. Dane uzyskane z badania budżetów gospodarstw domowych umożliwiają analizy warunków życia ludności oraz ocenę wpływu różnych czynników na kształtowanie się poziomu i zróżnicowania sytuacji materialnej podstawowych grup gospodarstw domowych. Dodatkowo badanie dostarcza niezbędnych danych, wykorzystywanych do: tworzenia wag do obliczania indeksów cen towarów i usług konsumpcyjnych, ustalenia wskaźnika kosztów utrzymania gospodarstw domowych, ustalenia poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalenia przez gminy stawek opłat za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny, a także obliczania wskaźników ubóstwa ekonomicznego, opracowania modeli symulacyjnych w zakresie obciążeń podatkowych gospodarstw domowych i świadczeń społecznych.

Liczba badanych gospodarstw zmieniała się na przestrzeni lat, od nieco ponad tysiąca w pierwszych latach badania, do ponad 37 tys. w 2017 roku. Realizacja badania nie byłaby możliwa bez udziału i zaangażowania respondentów, dlatego trzymamy kciuki za wysoką frekwencję. Liczy się każde gospodarstwo. Wszystkim respondentom biorącym udział w Badaniu Budżetów Gospodarstw Domowych dziękujemy za udział!

Więcej informacji o BBGD: https://stat.gov.pl/badania-statystyczne/badania-ankietowe/badania-spoleczne/badanie-budzetow-gospodarstw-domowych-bbgd/

Osoby biorące udział w tegorocznym Badaniu Budżetów Gospodarstw Domowych zapraszamy do zarejestrowania się na: https://budzety.stat.gov.pl/


 

Do góry

Newsletter