Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

30-lat Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL)

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
10.01.2023

Po raz pierwszy badanie to przeprowadzono w Polsce w maju 1992 r. i od tego czasu stanowi ono jedno z podstawowych badań rynku pracy prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Głównym celem BAEL jest dostarczenie informacji o rozmiarach i strukturze populacji osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo z uwzględnieniem cech demograficzno-społecznych i zawodowych osób oraz podstawowej charakterystyki miejsca pracy.

W oparciu o zebrane dane opracowywane są kluczowe wskaźniki wykorzystywane w różnych strategiach, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Służą one do monitorowania tempa i kierunków zmian zachodzących na polskim rynku pracy.

Zakres badania zmieniał się na przestrzeni lat w celu zaspokojenia rosnących potrzeb odbiorców danych, powodowanych głównie zmieniającą się sytuacją społeczno-gospodarczą kraju i pojawiającymi się nowymi zjawiskami na rynku pracy.

Realizacja badania nie byłaby możliwa bez udziału i zaangażowania Respondentów, udzielających odpowiedzi ankieterom GUS. Respondentami są członkowie gospodarstw domowych zamieszkali w wylosowanych do BAEL mieszkaniach. Dziękujemy wszystkim osobom, które uczestniczyły w ciągu tych trzech dekad w realizacji badania! Jesteśmy wdzięczni za przekazane informacje i poświęcony czas. Serdeczne podziękowania także dla Ankieterów Statystycznych za ich profesjonalizm w kontaktach z Respondentami.

BAEL jest częścią Europejskiego Badania Siły Roboczej prowadzonego w poszczególnych krajach Wspólnoty Europejskiej jako European Union Labour Force Survey, którego wyniki dostępne są na stronach Eurostat pod adresem:
https://ec.europa.eu/eurostat/web/lfs/data/database

Kwartalne publikacje zawierające dane opracowane na podstawie BAEL dostępne są pod adresem:
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/aktywnosc-ekonomiczna-ludnosci-polski-2-kwartal-2022-roku,4,47.html


Do góry

Newsletter