Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
02.05.2024

W 2024 r. przypada 233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucję uchwalił w 1791 r. Sejm Czteroletni, zwany Wielkim (1788-1792). Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalono również konstytucję z 22 czerwca 1789 r. o przeprowadzeniu spisu ludności na ziemiach polskich. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. przywróciła Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Pierwszy spis ludności na ziemiach polskich został przeprowadzony na podstawie Konstytucji z 22 czerwca 1789 r. „Lustracya dymów i podanie ludności”. W spisie ujęto nie tylko liczbę ludności, ale także jej strukturę społeczno-zawodową. Jak czytamy w monografii prof. Andrzeja Gawryszewskiego „Ludność Polski w XX wieku”:
„(…) spisem objęto ludność wiejską i miejską, z podziałem na chrześcijan i żydów, z pominięciem szlachty i duchowieństwa. Każda z 4 tablic spisowych zawierała podział ludności według płci, zawodu i stanowiska społecznego z wyróżnieniem synów (w wieku do 15 i powyżej 15 lat) oraz córek. Spis nie był spisem imiennym, druki wypełniano odrębnie dla każdej posesji”. Chociaż spis ten nie objął stanów uprzywilejowanych, tj. szlachty i duchowieństwa, to jednak jest do dzisiaj podstawą szacunków obliczania zaludnienia Rzeczypospolitej z końca XVIII w.

Ostatni spis powszechny został zrealizowany w 2021 r., w 2024 r. służby statystyki publicznej zakończyły opracowywanie jego wyników. Wyniki spisu zostały opublikowane na stronie spis.gov.pl oraz w systemach bazodanowych: Bank Danych Lokalnych, Dziedzinowe Bazy Wiedzy oraz Portal Geostatystyczny w portalu informacyjnym GUS.

Do góry

Newsletter