Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
02.05.2022

W 2022 r. przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucję uchwalił Sejm Czteroletni, zwany Wielkim (1788-1792). Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Podczas obrad Sejmu Wielkiego uchwalono również konstytucję z 22 czerwca 1789 r. o przeprowadzeniu spisu ludności na ziemiach polskich. Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. przywróciła Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Pierwszy spis ludności na ziemiach polskich został przeprowadzony na podstawie Konstytucji z 22 czerwca 1789 r. „Lustracya dymów i podanie ludności”. W spisie ujęto nie tylko liczbę ludności, ale także jej strukturę społeczno-zawodową. Jak czytamy w monografii prof. Andrzeja Gawryszewskiego „Ludność Polski w XX wieku”:

(…) spisem objęto ludność wiejską i miejską, z podziałem na chrześcijan i żydów, z pominięciem szlachty i duchowieństwa. Każda z 4 tablic spisowych zawierała podział ludności według płci, zawodu i stanowiska społecznego z wyróżnieniem synów (w wieku do 15 i powyżej 15 lat) oraz córek. Spis nie był spisem imiennym, druki wypełniano odrębnie dla każdej posesji”.

Chociaż spis ten nie objął stanów uprzywilejowanych, tj. szlachty i duchowieństwa, to jednak jest do dzisiaj podstawą szacunków obliczania zaludnienia Rzeczypospolitej z końca XVIII w.


Ostatni spis powszechny został zrealizowany w 2021 r., obecnie służby statystyki publicznej opracowują i systematycznie udostępniają wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Wyniki spisu są publikowane zgodnie z ramowym harmonogramem dostępnym na stronie: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/harmonogram-publikacji-wynikow-nsp-2021/.

26 kwietnia br. GUS opublikował kolejne wstępne wyniki NSP 2021: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/nsp-2021/nsp-2021-wyniki-wstepne/nsp-2021-wyniki-wstepne-informacja-sygnalna,7,1.html

Pełną listę dotychczas opublikowanych wyników ze spisu z 2021 r. wraz z raportem metodologicznym publikujemy w aktualności: https://stat.gov.pl/aktualnosci/informacje-o-wynikach-narodowego-spisu-powszechnego-ludnosci-i-mieszkan-2021,422,1.html


Zachęcamy do zapoznania się z danymi!

Do góry

Newsletter