Menu
Załącznik do uchwały nr 6/2017 Komitetu Głównego Olimpiady Statystycznej
z dnia 15 listopada 2017 r.
w sprawie przyjęcia Regulaminu Olimpiady Statystycznej
R E G U L A M I N
Olimpiady Statystycznej
Edycja 2017/2018
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Podstawę prawną Olimpiady Statystycznej, zwanej dalej „OS”, stanowi porozumienie w sprawie organizacji Olimpiady Statystycznej zawarte w dniu 14 czerwca 2017 r. w Warszawie pomiędzy Głównym Urzędem Statystycznym a Polskim Towarzystwem Statystycznym oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 125, z późn. zm.).
- OS jest olimpiadą interdyscyplinarną o zasięgu ogólnopolskim z wiedzy z zakresu statystyki oraz umiejętności jej praktycznego stosowania w obszarze analiz procesów społeczno-gospodarczych.
- Organizatorami OS są: Główny Urząd Statystyczny oraz Polskie Towarzystwo Statystyczne.
- Źródłem finansowania OS są środki własne Organizatorów, dotacje, środki uzyskane od sponsorów i mecenasów OS, w tym darowizny od osób prawnych i osób fizycznych.
- Głównym celem OS jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki
w obszarze analiz społeczno-gospodarczych oraz stymulowanie aktywności w zakresie kompetencji interpersonalnych młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. - OS jest organizowana dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, których ukończenie daje możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości, mających siedzibę w Polsce.
- W OS mogą również uczestniczyć — za zgodą Komitetów Okręgowych — laureaci konkursów, rekomendowani przez komisje konkursowe oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, zasadniczych szkół zawodowych i szkół zasadniczych — realizujący indywidualny program lub tok nauki, rekomendowani przez szkoły.
- Zawody OS mają charakter indywidualny.
- Uczestnictwo w OS jest dobrowolne. Uczestnikowi OS na każdym etapie przysługuje prawo
do zwolnienia z zajęć szkolnych na czas trwania zawodów. Uczestnik w dowolnym momencie może zrezygnować z udziału w OS.
§ 2.
ORGANIZACJA OS
- OS ma strukturę rozproszoną, umożliwiającą zorganizowanie zawodów we wszystkich województwach oraz stworzenie równych szans dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Polsce spełniających warunki uczestnictwa.
- W skład struktur OS wchodzą: Komitet Główny OS, 16 Komitetów Okręgowych oraz Komisje Szkolne.
- Komitet Główny OS sprawuje nadzór organizacyjny i merytoryczny nad całością prac związanych
z przebiegiem OS, a także reprezentuje OS na zewnątrz. - Pracami Komitetu Głównego OS kieruje Przewodniczący Komitetu Głównego oraz Zastępca Przewodniczącego Komitetu Głównego.
- Komitet Główny OS w sprawach o znaczeniu istotnym dla organizacji i przebiegu OS podejmuje uchwały.
- W celu realizacji zadań związanych z OS, Komitet Główny OS powołuje Komitet Programowy oraz Biuro Komitetu Głównego.
- Komitet Programowy opracowuje Program Olimpiady Statystycznej, określający bloki tematyczne i zagadnienia będące przedmiotem zadań i pytań na wszystkich etapach OS, zalecaną literaturę oraz testy i pytania na każdy etap zawodów wraz z kluczem odpowiedzi.
- Program OS jest ogłaszany na stronie internetowej OS nie później niż na miesiąc przed terminem zawodów I stopnia.
- Biuro Komitetu Głównego OS odpowiada za koordynację zawodów oraz prowadzi stronę internetową OS.
§ 3.
ORGANIZACJA ZAWODÓW OS
- OS jest trójstopniowa:
- I stopień – zawody szkolne;
- II stopień – zawody okręgowe, przy czym okręg stanowi obszar jednego województwa;
- III stopień – zawody centralne.
- Terminy przeprowadzenia zawodów I, II i III stopnia określa Komitet Główny OS, w porozumieniu
z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania. - Organizacja i przebieg zawodów odbywa się wg harmonogramu określonego w Terminarzu OS.
- Zgłoszenia udziału uczniów w OS dokonuje dyrektor szkoły rejestrując w systemie informatycznym dedykowanym do obsługi OS: szkołę, Komisję Szkolną, a następnie uczniów biorących udział w OS. Uczniowie przed rejestracją w systemie są zobowiązani do dostarczenia Komisji Szkolnej dokumentów: Karty Uczestnika, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu OS oraz Oświadczenia uczestnika Olimpiady, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu OS. Karty Uczestnika oraz Oświadczenia uczniów zgłoszonych do OS Komisja Szkolna przekazuje właściwemu Komitetowi Okręgowemu w terminie wyznaczonym w Terminarzu OS.
§ 4.
ORGANIZACJA ZAWODÓW I STOPNIA - SZKOLNYCH
- Zawody I stopnia przeprowadza trzyosobowa Komisja Szkolna powołana przez dyrektora szkoły spośród nauczycieli. Dyrektor szkoły wskazuje Przewodniczącego Komisji Szkolnej. W skład Komisji Szkolnej obowiązkowo wchodzi nauczyciel przedmiotów informatycznych.
- Dyrektor szkoły jest zobowiązany zapewnić możliwość rozwiązania testu w pomieszczeniu wyposażonym w komputery z dostępem do Internetu, w liczbie odpowiadającej liczbie uczestników zawodów I stopnia w danej szkole.
- Nie później niż na 5 dni przed terminem zawodów Komisja Szkolna potwierdza właściwemu Komitetowi Okręgowemu poprawne działanie aplikacji on-line dedykowanej do przeprowadzenia zawodów.
- Komisja Szkolna prowadzi dokumentację zawodów I stopnia, na którą składają się:
- lista członków Komisji;
- lista uczniów biorących udział w zawodach szkolnych;
- protokół z przebiegu zawodów I stopnia;
- pisma przychodzące i wychodzące.
- Dokumentację OS Komisja Szkolna przechowuje przez rok od zakończenia zawodów I stopnia.
- Zawody I stopnia odbywają się w całym kraju tego samego dnia, równocześnie we wszystkich szkołach zgłoszonych do zawodów.
- Zawody I stopnia polegają na rozwiązaniu w trybie on-line testu złożonego z pytań i zadań, przygotowanych przez Komitet Programowy. Test zawiera instrukcję objaśniającą zasady rozwiązania testu, a przy każdym pytaniu/zadaniu znajduje się informacja o zasadach punktacji.
- Na rozwiązanie testu przeznacza się 45 minut.
- Komisja Szkolna zobowiązana jest do stworzenia warunków zapewniających samodzielne rozwiązanie testu.
- Po weryfikacji prac i obliczeniu liczby punktów zdobytych przez uczestników Komitet Główny OS przekazuje Komisjom Szkolnym wyniki zawodów I stopnia.
- Komisja Szkolna podaje wyniki do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w danej szkole.
- Do zawodów okręgowych Komisja Szkolna kwalifikuje od jednego do trzech uczestników, którzy zdobyli największą liczbę punktów, przy czym wymogiem zakwalifikowania się do zawodów okręgowych jest uzyskanie przez uczestnika co najmniej 50% możliwych do zdobycia punktów.
- W przypadku równej liczby punktów u większej liczby uczestników do zawodów II stopnia (okręgowych) przechodzą ci, którzy uzyskali większą liczbę punktów za rozwiązanie części najtrudniejszej testu. Za najtrudniejsze uważa się pytania/zadania części III testu, pytania/zadania części II za łatwiejsze, za najłatwiejsze pytania/zadania części I. Jeżeli powyższa zasada nie daje rozstrzygnięcia dodatkowe kryteria określa Komisja Szkolna.
- W terminie określonym w Terminarzu OS Komisja Szkolna przesyła do właściwego Komitetu Okręgowego Protokół z przebiegu zawodów szkolnych, którego wzór stanowi załącznik nr 3
do Regulaminu OS wraz z Kartą Uczestnika oraz Oświadczeniem uczestnika Olimpiady. - W ciągu 3 dni roboczych od dnia ogłoszenia wyników zawodów I stopnia uczestnikowi przysługuje odwołanie od decyzji Komisji Szkolnej do Przewodniczącego właściwego Komitetu Okręgowego. Pisemne odwołanie kieruje się za pośrednictwem Komisji Szkolnej. Komisja Szkolna dołącza opinię na temat odwołania i przesyła pocztą (listem poleconym, decyduje data stempla pocztowego)/przekazuje niezwłocznie do Przewodniczącego właściwego Komitetu Okręgowego. Odwołanie rozpatrywane jest w ciągu 3 dni roboczych od daty otrzymania, a odpowiedź przesyłana jest pocztą (listem poleconym) na adres korespondencyjny uczestnika.
- Komitet Okręgowy może z własnej inicjatywy zweryfikować decyzję Komisji Szkolnej.
- (uchylony)
- W terminie określonym w Terminarzu OS Komitet Okręgowy powiadamia Komisje Szkolne
o terminie i sposobie organizacji zawodów okręgowych. Komisje Szkolne zobowiązane
są niezwłocznie powiadomić zakwalifikowanych uczestników.
§ 5.
ORGANIZACJA ZAWODÓW II STOPNIA - OKRĘGOWYCH
- Zawody II stopnia OS przeprowadzają Komitety Okręgowe. Okręg stanowi obszar jednego województwa.
- Komitet Główny OS powołuje i odwołuje Przewodniczącego oraz Sekretarza Komitetu Okręgowego, a także zatwierdza zaproponowanych przez Przewodniczącego Członków Komitetu Okręgowego.
- W skład Komitetu Okręgowego mogą wchodzić pracownicy naukowi, nauczyciele, przedstawiciele urzędów statystycznych, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Statystycznego, ośrodków metodycznych i kuratoriów oświaty z województwa tworzącego okręg OS.
- Komitety Okręgowe prowadzą dokumentację zawodów II stopnia OS. Na dokumentację składają się następujące dokumenty:
- lista członków Komitetu;
- protokoły z posiedzeń Komitetu;
- protokoły zawodów I i II stopnia;
- testy uczestników zawodów II stopnia niezakwalifikowanych do zawodów III stopnia;
- pisma przychodzące i wychodzące;
- wykaz szkół zgłoszonych do udziału w zawodach wraz z listą uczestników.
- Dokumentacja zawodów okręgowych przechowywana jest przez rok od zakończenia etapu.
- Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu testu pisemnego.
- Zawody II stopnia odbywają się równocześnie we wszystkich okręgach.
- Komitet Okręgowy do przeprowadzenia zawodów II stopnia powołuje Komisję Egzaminacyjną. Komisja liczy co najmniej trzy osoby.
- Komitet Główny OS przesyła Komitetom Okręgowym test pisemny do przeprowadzenia zawodów II stopnia. Oddzielnie przekazywany jest kod z prawidłowymi odpowiedziami.
- Na rozwiązanie testu pisemnego przeznacza się 90 minut. Test pisemny zawiera instrukcję objaśniającą zasady jego rozwiązania, a przy każdym pytaniu/zadaniu znajduje się informacja o zasadach punktacji.
- Zawody okręgowe odbywają się w warunkach kontrolowanej samodzielności. Uczestnicy nie podpisują arkuszy. Wypełniają Kartę Uczestnika uzupełniając ją o indywidualny kod widniejący na arkuszu testu. Kopertę z wypełnioną Kartą Uczestnika uczestnik zakleja w obecności członka Komisji Egzaminacyjnej nadzorującego przebieg zawodów i oddaje ją. Karta Uczestnika stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu OS.
- Po upływie czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu pisemnego uczestnicy zaprzestają udzielania odpowiedzi, pozostają na miejscu i oddają testy na żądanie członka Komisji Egzaminacyjnej.
- Członek Komisji Egzaminacyjnej sprawdzający test pisemny wpisuje punkty przyznane za odpowiedź na pytanie na marginesie obok rozwiązania podanego przez uczestnika na każdej stronie arkusza. Sumę punktów uzyskanych przez uczestnika umieszcza się na pierwszej i ostatniej stronie arkusza w oznaczonych miejscach. Arkusz podpisuje dwóch członków Komisji Egzaminacyjnej, sprawdzających test pisemny.
- Za rozwiązanie testu pisemnego uczestnik może uzyskać od 0 do 80 punktów.
- Po sprawdzeniu testu pisemnego i ustaleniu liczby punktów zdobytych przez uczestników Komisja Egzaminacyjna odtajnia dane osobowe z zaklejonych kopert, sporządza Protokół z przebiegu zawodów okręgowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do Regulaminu OS i podaje wyniki uczestnikom zawodów oraz ich opiekunom.
- Komitet Okręgowy, w terminie określonym w Terminarzu, informuje uczestników o wynikach zawodów II stopnia oraz zamieszcza je na tablicy ogłoszeń w siedzibie Komitetu.
- W terminie określonym w Terminarzu OS Komitet Okręgowy przesyła do Komitetu Głównego OS Protokół z przebiegu zawodów okręgowych, wraz z testami uczestników zakwalifikowanych do zawodów centralnych i wypełnionymi Kartami Uczestnika.
- Do zawodów centralnych Komitet Główny OS kwalifikuje z każdego okręgu po 3 uczestników zawodów okręgowych, którzy uzyskali największą liczbę punktów oraz do 22 uczestników ze wszystkich okręgów z największą liczbą punktów, przy czym nie może być to mniej niż 50% możliwych do zdobycia punktów w zawodach okręgowych. W przypadku równej liczby punktów u większej liczby uczestników, o zakwalifikowaniu się do zawodów centralnych decyduje w pierwszej kolejności większa liczba punktów zdobyta za rozwiązanie części najtrudniejszej testu.
Za najtrudniejsze uważa się pytania/zadania części III testu, pytania/zadania części II za łatwiejsze, za najłatwiejsze pytania/zadania części I, w drugiej kolejności decyduje większa liczba punktów zdobytych w zawodach szkolnych. - W ciągu 3 dni roboczych od daty ogłoszenia wyników uczestnikowi przysługuje odwołanie
od decyzji Komitetu Okręgowego do Przewodniczącego Komitetu Głównego OS. Pisemne odwołanie przesyła się pocztą (listem poleconym, decyduje data stempla pocztowego)/przekazuje się przewodniczącemu Komitetu Okręgowego, który po zaopiniowaniu przekazuje je niezwłocznie Przewodniczącemu Komitetu Głównego OS. Odwołanie rozpatrywane jest w ciągu 3 dni roboczych od daty otrzymania, a odpowiedź przesyłana jest pocztą (listem poleconym) na adres korespondencyjny uczestnika. - Komitet Główny OS może z własnej inicjatywy w uzasadnionym przypadku zweryfikować decyzję Komitetu Okręgowego.
- Komitet Główny OS najpóźniej na 28 dni przed terminem zawodów centralnych zawiadamia Komitety Okręgowe, a te niezwłocznie informują uczestników zakwalifikowanych do etapu centralnego o miejscu, terminie i sposobie organizacji zawodów centralnych. Informacje publikowane są również na stronie OS.
§ 6.
ORGANIZACJA ZAWODÓW III STOPNIA - CENTRALNYCH
- Zawody centralne przeprowadza Komitet Główny OS.
- Komitet Główny OS gromadzi i przechowuje przez rok od dnia zakończenia zawodów dokumentację dotyczącą OS, na którą składają się w szczególności:
- dokumenty związane z powołaniem OS;
- dokumenty związane z gospodarowaniem środkami finansowymi OS;
- Regulamin i Program OS;
- protokoły posiedzeń Komitetu;
- protokoły zawodów III stopnia;
- testy i prace pisemne uczestników zawodów III stopnia oraz uczestników zawodów II stopnia zakwalifikowanych w okręgach do zawodów centralnych;
- listy finalistów i laureatów oraz nauczycieli, którzy przygotowali laureatów do OS;
- rejestr zaświadczeń potwierdzających uzyskanie statusu laureata/finalisty OS;
- pisma przychodzące i wychodzące.
- Zawody centralne przebiegają w dwóch etapach:
- etap pierwszy - test on-line;
- etap drugi - praca pisemna.
- Komitet Główny OS powołuje odrębne komisje egzaminacyjne dla przeprowadzenia obu etapów i wskazuje lokalizacje, gdzie zostaną przeprowadzone.
- Etap pierwszy polega na rozwiązaniu testu on–line, zawierającego instrukcję objaśniającą zasady rozwiązania testu, a przy każdym pytaniu/zadaniu informację o zasadach punktacji.
- Na rozwiązanie testu on-line przeznacza się 45 minut.
- Rozwiązanie testu on-line odbywa się w warunkach kontrolowanej samodzielności.
- Za rozwiązanie testu on–line uczestnik może uzyskać od 0 do 50 punktów.
- Do etapu drugiego zawodów centralnych Komitet Główny OS kwalifikuje do 30 uczestników etapu pierwszego, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Uzyskują oni status finalistów OS.
W przypadku równej liczby punktów u większej liczby uczestników o zakwalifikowaniu się do etapu drugiego zawodów centralnych decyduje w pierwszej kolejności większa liczba punktów zdobyta za rozwiązanie trudniejszych pytań/zadań testu, przy czym za najtrudniejsze uznaje się pytania/zadania części III testu, pytania/zadania części II za łatwiejsze, za najłatwiejsze pytania/zadania części I. W drugiej kolejności bierze się pod uwagę liczbę punktów zdobytych
w zawodach okręgowych. - W terminie określonym w Terminarzu OS Komitet Główny OS sporządza Protokół z przebiegu etapu pierwszego zawodów centralnych, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do Regulaminu OS i publikuje wyniki na stronie internetowej Olimpiady.
- W ciągu 1 dnia roboczego od ogłoszenia wyników etapu pierwszego zawodów centralnych uczestnikowi przysługuje odwołanie do Przewodniczącego Komitetu Głównego OS. Pisemne odwołanie kieruje się do Przewodniczącego Komitetu Głównego OS pocztą (listem poleconym, decyduje data stempla pocztowego). Odwołanie rozpatrywane jest w ciągu 1 dnia roboczego od daty otrzymania, a odpowiedź przesyłana jest pocztą (listem poleconym) na adres korespondencyjny uczestnika.
- Przewodniczący Komitetu Głównego OS może podjąć decyzję o dopuszczeniu do etapu drugiego zawodów centralnych większej liczby uczestników, niż określona w ust. 9 w przypadku pozytywnego rozpatrzenia odwołania od decyzji Komisji Egzaminacyjnej, o którym mowa w ust. 11.
- Komitet Główny OS powołuje do przeprowadzenia etapu drugiego zawodów centralnych Komisję Egzaminacyjną liczącą co najmniej trzy osoby.
- Etap drugi zawodów centralnych – praca pisemna polega na przygotowaniu odpowiedzi pisemnych na przygotowane 3 pytania problemowe.
- Na przygotowanie pisemnych odpowiedzi przeznacza się 45 minut.
- W etapie drugim zawodów centralnych – praca pisemna, uczestnik może otrzymać od 0 do 60 punktów. Za odpowiedź na każde pytanie uczestnik może otrzymać od 0 do 20 punktów.
- Etap drugi zawodów centralnych odbywa się w warunkach kontrolowanej samodzielności. Uczestnicy nie podpisują arkuszy. Wypełniają Kartę Uczestnika uzupełniając ją o indywidualny kod widniejący na arkuszu pracy. Kopertę z wypełnioną Kartą Uczestnika uczestnik zakleja w obecności członka Komisji Egzaminacyjnej nadzorującego przebieg zawodów i oddaje ją. Karta Uczestnika stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu OS.
- Po upływie czasu przeznaczonego na przygotowanie pracy pisemnej uczestnicy zaprzestają udzielania odpowiedzi, pozostają na miejscu i oddają prace na żądanie członka Komisji Egzaminacyjnej.
- Członek Komisji Egzaminacyjnej sprawdzający prace pisemne wpisuje punkty przyznane
za odpowiedź na pytanie w odpowiednie miejsce na arkuszu. Sumę punktów uzyskanych przez uczestnika umieszcza się na pierwszej i ostatniej stronie arkusza w oznaczonych miejscach. Arkusz podpisuje dwóch członków Komisji Egzaminacyjnej, sprawdzających prace pisemne. - Po sprawdzeniu prac pisemnych i ustaleniu liczby punktów zdobytych przez uczestników Komisja Egzaminacyjna odtajnia dane osobowe z zaklejonych kopert.
- Po przeprowadzeniu etapu drugiego zawodów centralnych Komisja Egzaminacyjna sporządza Protokół z przebiegu etapu drugiego zawodów centralnych, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do Regulaminu OS, zawierający wykaz uczestników i uzyskane przez nich wyniki, który następnie przekazuje Przewodniczącemu Komitetu Głównego OS. Przewodniczący Komitetu Głównego OS zarządza niezwłocznie zamieszczenie wyników etapu drugiego zawodów centralnych na tablicy ogłoszeń.
- W ciągu 15 minut od ogłoszenia wyników etapu drugiego zawodów centralnych uczestnikowi przysługuje odwołanie drogą ustną od decyzji Komisji Egzaminacyjnej do Przewodniczącego Komitetu Głównego OS, który rozpatruje je niezwłocznie.
- Komitet Główny OS ustala listę laureatów OS złożoną z 10 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów, będącą sumą wyników etapu pierwszego i drugiego zawodów centralnych. W przypadku równej liczby punktów u więcej niż 10 uczestników, o otrzymaniu statusu laureata decyduje w pierwszej kolejności większa liczba punktów uzyskanych z etapu drugiego zawodów centralnych, w drugiej – większa liczba punktów uzyskanych z etapu pierwszego zawodów centralnych, w trzeciej – liczba punktów zdobyta w zawodach okręgowych.
- Komitet Główny OS sporządza Protokół z przebiegu zawodów centralnych, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do Regulaminu OS.
- Przewodniczący Komitetu Głównego OS ogłasza listę laureatów i finalistów OS.
- Komitet Główny OS wydaje zaświadczenia, potwierdzające uzyskanie statusu laureata/finalisty OS, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz. U. poz. 125, z późn. zm.).
§ 7.
NAGRODY I UPRAWNIENIA
- Zasady przyjmowania na studia laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego, samodzielnie określają senaty uczelni zgodnie z art. 169 pkt. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1842, z późn. zm.).
- Uczestnicy zawodów II i III stopnia, którzy uzyskali najlepsze wyniki, mogą otrzymać nagrody finansowe i rzeczowe przyznawane odpowiednio przez Komitety Okręgowe i Komitet Główny OS w ramach dostępnych środków.
- Komitet Główny OS może przyznać nagrody nauczycielom, którzy przygotowywali laureatów do udziału w OS oraz szkołom, których uczniowie brali udział na każdym etapie zawodów.
§ 8.
PRZEPISY KOŃCOWE
- Dyrektor, dokonując zgłoszenia udziału w zawodach OS, zgadza się na postanowienia Regulaminu OS i zobowiązuje się go przestrzegać.
- Warunkiem przystąpienia do zawodów OS jest wyrażenie zgody na przetwarzanie i wykorzystywanie danych osobowych uczestnika dla celów postępowania kwalifikacyjnego i dokumentowania przebiegu OS, a także na publikowanie wyników zawodów poszczególnych stopni OS.
- Administratorem danych osobowych przetwarzanych w ramach OS jest Komitet Główny OS
z siedzibą w Warszawie (al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa). Komitet Główny OS może ujawnić dane osobowe i wizerunek uczestnika OS w celach informacyjnych związanych z organizacją i przebiegiem OS za pomocą środków masowego przekazu, w tym mediów społecznościowych. Z powyższego tytułu uczestnikowi nie przysługuje żadne wynagrodzenie. - Uczestnik w trakcie zawodów zobowiązany jest mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem (np. legitymacja szkolna, dowód osobisty), przybory do pisania, kalkulator prosty (nie może być to telefon komórkowy z funkcją kalkulatora). Komisja Szkolna lub Komisja Egzaminacyjna na każdym etapie ma możliwość kontroli przyniesionych przez uczestników zawodów kalkulatorów.
- Komitet Główny OS i Komitety Okręgowe dołożą wszelkich starań, aby w miarę możliwości, w danych warunkach organizować zawody w taki sposób i w takich miejscach, by nie wykluczały osób niepełnosprawnych.
- Komisje właściwe dla zawodów stopnia I i II oraz Komitet Główny OS dla zawodów stopnia III dyskwalifikują uczestnika jeżeli nie przestrzega Regulaminu OS, w szczególności: korzysta z niedozwolonej pomocy, zakłóca przebieg zawodów, nie przestrzega zasady samodzielności w opracowywaniu prac pisemnych oraz nie przestrzega zasady anonimowości. Przez nieprzestrzeganie zasady samodzielności rozumie się m.in. porozumiewanie się z innymi uczestnikami zawodów w czasie ich trwania, korzystanie z jakichkolwiek pomocy naukowych i dydaktycznych oraz telefonu komórkowego. Nieobecność uczestnika na zawodach danego stopnia bez względu na przyczynę, równoznaczna jest z jego dyskwalifikacją.
- Wypadki losowe uniemożliwiające uczestnikowi udział w którymkolwiek stopniu OS nie są podstawą do organizowania dodatkowych zawodów, ani do ubiegania się o przyjęcie uczestnika do następnego stopnia OS, z pominięciem poprzedniego, w którym nie mógł uczestniczyć.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem, decyzje podejmuje Komitet Główny OS.