Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Oświadczenie GUS w związku z artykułem pt. „Dane o tąpnięciu są błędne”

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
07.03.2022

W związku z artykułem „Dane o tąpnięciu są błędne” red. Adama Roguskiego („Rzeczpospolita”, 3 marca 2022 r.) opublikowanym na stronie https://www.rp.pl/nieruchomosci/art35796541-dane-o-tapnieciu-sa-bledne  odnoszącym się do publikacji GUS „Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2022 r” Główny Urząd Statystyczny wyjaśnia, że dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu br.  opracowane są na podstawie wyników badania przeprowadzonego wśród wszystkich powiatowych inspektoratów nadzoru  budowlanego w kraju. Dane pochodzą od 380 jednostek, jest to  pełna zbiorowość podmiotów sprawozdających do GUS w tym zakresie.

Metoda pozyskania danych - od pełnej zbiorowości jednostek - jest bezwzględnie stosowana w comiesięcznym badaniu budownictwa mieszkaniowego. W związku z powyższym w pełni jest zachowana porównywalność danych w szeregu czasowym.

Opisana w artykule sytuacja dotyczy liczby mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy. W styczniu 2022 r. rozpoczęto budowę mieszkań, przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem (deweloperskie) w 129 powiatach i miastach na prawach powiatu, natomiast w grudniu 2021 r. (do którego odwołuje się artykuł), było to 141 powiatów. Od stycznia do grudnia 2021 r. budowę takich mieszkań odnotowano dla 305 powiatów. Jak wspomniano wcześniej, co miesiąc pozyskiwane są dane od pełnej zbiorowości, czyli od 380 jednostek.

Autor artykułu błędnie interpretuje wartość „0” występującą w zestawieniach danych (określenie użyte w artykule – „baza/ tabela”) jako brak pozyskania informacji od jednostki sprawozdającej. W opublikowanych przez GUS danych wartość „0” oznacza brak rozpoczętych budów na terenie podległym danemu nadzorowi budowlanemu (nie oznacza natomiast braku danych, jak sugeruje Autor artykułu).

Standardowym działaniem statystyków GUS jest weryfikowanie danych z jednostkami sprawozdawczymi w trakcie realizacji badania, kontroli, analizy i opracowania wyników. W przypadku tego badania wszelkie znaczące odchylenia od średnich wartości dla danego powiatu – jeśli występują - są  potwierdzane  z inspektoratami nadzoru budowlanego, a także dodatkowo porównywane z wartościami, dotyczącymi liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia.

Wartość w zakresie rozpoczętych budów mieszkań przez deweloperów w Krakowie została potwierdzona przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla m. Krakowa.

Odnosząc się do opinii zawartej w artykule:

„….Szkopuł w tym, że dane są dostępne dla tylko 30 miast, wobec 59 w grudniu. Te brakujące 29 ośrodków w grudniu odpowiadało za bagatela 1,7 tys. mieszkań (czyli 44 proc. wyniku). Nie ma informacji z takich „wschodzących” miast jak Bydgoszcz, Toruń czy Słupsk. …”, należy podkreślić, że w każdym okresie sprawozdawczym dostępne są dane dla wszystkich powiatów i miast na prawach powiatów, a wartość „0” informuje o braku rozpoczętych budów mieszkań w danym miesiącu w danym powiecie.


/-/Karolina Banaszek
Rzecznik prasowy Prezesa GUS 

Do góry

Newsletter