Portal dekompozycje.stat.gov.pl prezentuje metody oraz wyniki dekompozycji zróżnicowania regionalnego w poziomie rozwoju gospodarczego Polski. Rachunek dekompozycji pozwala na:

  1. analizę dynamiki i różnic w rozwoju
  2. za pomocą syntetycznych ściśle ze sobą powiązanych składowych
  3. opartych na wiodących wskaźnikach odpowiednich statystyk dziedzinowych
  4. dających się przedstawić w postaci atrakcyjnych wizualnie interaktywnych wykresów hierarchicznych (dekompozycje wielopoziomowe).

Celem dekompozycji jest rozbicie syntetycznego wskaźnika rozwoju gospodarczego (np. Produkt Krajowy Brutto per capita lub Wartość Dodana Brutto per capita) danego regionu na składowe, które dotyczą poszczególnych obszarów polityki społeczno-gospodarczej, tj. demografii, rynku pracy oraz sfery produkcyjnej gospodarki.

Dekompozycja może być szczególnie pomocna przy:

  • projektowaniu i monitorowaniu strategii rozwoju regionalnego poprzez wyodrębnienie składowych strukturalnych i tych związanych z niewykorzystanymi zasobami w następujących obszarach:
    • wydajności pracy w podziale na grupy sekcji wg PKD;
    • poziomu zatrudnienia w podziale na grupy wykształcenia;
    • aktywności zawodowej w podziale na grupy wiekowe.
  • analizie struktury wzrostu i różnic w poziomie rozwoju gospodarczego na poziomie makroregionów i województw oraz w ujęciu dynamicznym (ewolucja struktury), zarówno krótko- (1 rok), jak i długookresowym (na przestrzeni dekady) i porównawczym (porównanie regionów).

Portal pozwala na przegląd wyników dekompozycji w postaci interaktywnych wykresów hierarchicznych (dekompozycja wielopoziomowa), z wizualizacją przestrzenną (mapa).

Wyniki dostępne są w wielu układach, które odpowiadają różnym potrzebom analitycznym użytkowników: analizy porównawcze, rankingi, ewolucja struktury, zmiany długo i krótko-okresowe, etc. Wyniki można również przeglądać i pobierać w postaci tablic liczbowych.

Portal zawiera także opis metodologii dekompozycji w wersjach dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Opis ten zawiera przedstawienie idei dekompozycji, szczegóły obliczeniowe, źródła i opis danych, jak również dokładny rozwój metody i sposoby w jaki w Departamencie Studiów Makroekonomicznych GUS rozwiązano szereg problemów metodologicznych. W portalu zamieszczono też szereg prac analitycznych obrazujących możliwości zastosowania metod dekompozycji.