W całej Polsce zawody okręgowe rozpoczynają się 9 stycznia 2018 r. o godzinie 1000 w wyznaczonych miejscach w 16 miastach wojewódzkich. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady Statystycznej przed rozpoczęciem zawodów uczestnik zostanie poproszony o okazanie dowodu tożsamości ze zdjęciem (np. legitymacji szkolnej). W trakcie zawodów można korzystać z własnego kalkulatora (kalkulator prosty). Zawody odbywają się w warunkach kontrolowanej samodzielności. Należy pamiętać, że za korzystanie z niedozwolonych pomocy, nieprzestrzeganie zasady samodzielności, zakłócanie przebiegu zawodów uczestnik zostanie zdyskwalifikowany.
Zawody okręgowe Olimpiady Statystycznej polegają na rozwiązaniu testu pisemnego. Test pisemny składa się z Testu A i Testu B.
Test A
Test składa się z 29 pytań i trwa 45 minut.
Struktura testu i zasady oceniania są identyczne, jak podczas zawodów szkolnych, przy czym test przeprowadzany jest w sposób tradycyjny za pomocą papierowych arkuszy.
Za rozwiązanie testu można uzyskać maksymalnie 50 punktów. Przy każdym pytaniu na teście widoczna jest maksymalna liczba punktów do uzyskania za dane pytanie.
Rodzaje pytań:
- jednokrotnego wyboru: właściwe odpowiedzi należy zaznaczyć krzyżykiem w pustym polu przy wybranej odpowiedzi ⊠, poniżej przykład:
- wielokrotnego wyboru: właściwe odpowiedzi należy zaznaczyć krzyżykiem w pustym polu przy wybranej odpowiedzi ⊠, poniżej przykład:
- typu „uporządkuj”: w oznaczone pola (___) należy wstawić cyfrę od 1 do 5 zgodnie z poleceniem zawartym w pytaniu, poniżej przykład:
Test B
Test składa się z 3 zadań i trwa 45 minut. Do każdego zadania sformułowano 5 stwierdzeń typu Tak/Nie, których oceny należy dokonać po dokonaniu stosownych obliczeń.
Obliczeń nie należy zamieszczać na teście, lecz na brudnopisie.
Za rozwiązanie testu można uzyskać maksymalnie 30 punktów. Przy każdym pytaniu na teście widoczna jest maksymalna liczba punktów do uzyskania za dane pytanie.
Zasady punktacji
Z testu pisemnego Zawodów Okręgowych uczestnik może zdobyć łącznie 80 punktów wg zasady:
- za pytania najłatwiejsze (część I Testu A) - łącznie 18 pkt
- za pytania łatwe (część II Testu A) - łącznie 16 pkt
- za pytania najtrudniejsze (część III Testu A: 16pkt + Test B: 30 pkt) - łącznie 46 pkt.
Czas
Na wypełnienie każdego z testów przewidziane jest po 45 minut, łącznie 90 minut.
Po upływie 45 min – w trakcie których uczeń rozwiązuje Test A, Komisja Egzaminacyjna zbiera testy, a następnie rozdaje Test B. Na rozwiązanie Testu B uczniowie mają ponownie 45 min.
Pomiędzy Testem A i Testem B nie ma przerwy, zatem prosimy o nie opuszczanie swoich miejsc.
Zaznaczanie odpowiedzi
Do zaznaczania odpowiedzi na teście A i teście B należy użyć długopisu (tusz: czarny lub niebieski).
Zapisanych odpowiedzi nie wolno poprawiać, ponieważ każda poprawka oznacza 0 punktów za całe pytanie.
Także oznaczenie odpowiedzi w inny sposób niż opisany powyżej oznacza 0 punktów za całe pytanie.
Prosimy również nie pisać po szarych polach, przeznaczone są one dla Komisji Egzaminacyjnej.