Materiał informacyjny dla uczestników części ustnej etapu centralnego I edycji Olimpiady Statystycznej
Część ustna polega na udzieleniu odpowiedzi przed 3-osobową komisją egzaminacyjną na dwa, wylosowane pytania problemowe. Treść pytań otrzymasz w wersji wydrukowanej. Każde z pytań problemowych będzie wymagało ogólnego omówienia wskazanego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzi na dwa pytania szczegółowe.
Na przygotowanie masz 10 minut, na odpowiedź przed komisją egzaminacyjną również 10 minut. W trakcie przygotowania możesz robić notatki (które możesz zabrać ze sobą do sali egzaminacyjnej) i korzystać z własnego kalkulatora (prostego).
Za każde pytanie otrzymasz od 0 do 30 punktów. Członkowie Komisji będą oceniać Twoje odpowiedzi w zakresie: zgodności wypowiedzi z tematem pytania problemowego, poprawności ujęcia odpowiedzi na temat pytania problemowego, spójności logicznej i argumentacji wypowiedzi, interesującego opisu oraz dodatkowych informacji wykraczających poza pytania szczegółowe. Wzór karty oceniania znajdziesz poniżej.
Pierwsze pytanie problemowe będzie miało charakter teoretyczny i będzie dotyczyło jednego z następujących obszarów tematycznych:
- Analiza struktury, współzależności oraz dynamiki zjawisk masowych,
- Podstawy rachunku prawdopodobieństwa.
Drugie pytanie problemowe będzie miało charakter teoretyczno-analityczny i będzie obejmowało m.in. przedmiot, metody i organizację badań statystycznych w ramach jednego z następujących obszarów tematycznych:
- Rynek. Gospodarka. Przedsiębiorstwo;
- Przemiany społeczno-gospodarcze w Polsce;
- Technologia, przyroda, nauki o zdrowiu.
W przypadku tego pytania zagadnienia są ograniczone do Polski.
Życzymy powodzenia!