W 2015 r. Polska została jednym z 193 sygnatariuszy Rezolucji ONZ w sprawie Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W lipcu 2018 r. po raz pierwszy prezentuje swoje postępy we wdrażaniu Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals - SDGs) podczas krajowych przeglądów na Forum Politycznym Wysokiego Szczebla ONZ. Z tej okazji GUS, jako koordynator procesu monitorowania SDGs w Polsce, przygotował publikację A picture of Poland. Statistics for SDGs, która ma na celu przybliżyć czytelnikom z innych państw obraz naszego kraju oraz rolę, jaką ma do spełnienia Polska w osiąganiu celów Agendy 2030.
Informacje zawarte w publikacji zostały zainspirowane priorytetami rozwojowymi dla kraju, wskazanymi w dokumencie Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Raport 2018, przygotowanym na tegoroczny przegląd przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Publikacja, jako wydawnictwo skierowane głównie do odbiorców zagranicznych, dostępne jest wyłącznie w wersji anglojęzycznej.
Publikacja Na ścieżce zrównoważonego rozwoju została przygotowana w związku z wyznaczeniem przez ONZ celów zrównoważonego rozwoju, ujętych w tzw. Agendzie 2030. Jest ona adresowana do wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się i zrozumieć, na czym polega idea zrównoważonego rozwoju oraz co ją łączy ze statystyką.
Publikacja Wskaźniki zrównoważonego rozwoju Polski 2015 przedstawia propozycję statystyki publicznej w zakresie zestawu wskaźników monitorujących zrównoważony rozwój kraju. Wskaźniki zostały pogrupowane w zakresie czterech ładów: społecznego, gospodarczego, środowiskowego oraz instytucjonalno-politycznego. W ramach ładów wyodrębniono dziedziny, będące odzwierciedleniem celów i priorytetów zrównoważonego rozwoju zawartych w krajowych dokumentach strategicznych.
Opracowany zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju będzie w kolejnych latach przedmiotem dalszych prac, mających na celu aktualizację zakresu mierników w odniesieniu do obowiązujących dokumentów strategicznych oraz ich dobór w sposób jak najlepiej obrazujący ideę zrównoważonego rozwoju w warunkach krajowych.
Archiwum:
W publikacji przedstawiono wskaźniki służące do oceny stanu zielonej gospodarki w Polsce. Zostały one ujęte w czterech podstawowych obszarach: kapitał naturalny, środowiskowa efektywność produkcji, środowiskowa jakość życia ludności oraz polityki gospodarcze i ich następstwa. Uzupełnieniem są wskaźniki kontekstowe, które stanowią źródło podstawowych informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.
Archiwum:
Raport ten stanowi przegląd postępów, jakich dokonano w trzecim już roku realizacji Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Przedstawia poczyniony progres, ale także wskazuje na konieczne do uzupełnienia luki informacyjne dla wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, w oparciu o najnowsze dostępne dane.
Archiwum:
Dokument Road Map on Statistics for Sustainable Development Goals opracowano w celu ułatwienia krajom regionu UNECE przygotowania do raportowania danych dla wskaźników zrównoważonego rozwoju. Stanowi on swoiste kompendium dotyczące monitorowania celów zrównoważonego rozwoju (SDGs). Road Map ma być dużym wsparciem w opracowywaniu krajowych planów działania w tym zakresie, zwłaszcza dla tych krajów, które dopiero rozpoczęły proces ustalania wszelkich kwestii związanych z monitorowaniem zrównoważonego rozwoju.
Dokument został przygotowany przez funkcjonującą w ramach Konferencji Statystyków Europejskich (Conference of European Statisticians – CES) Grupę Sterującą (CES Steering Group on Statistics for Sustainable Development Goals), przy współudziale Polski.
Wydana w 2017 r. publikacja Eurostatu to pierwszy raport monitorujący postęp w kierunku osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju w kontekście UE. Raport opisuje i analizuje dokonany postęp przy wykorzystaniu zestawu 100 wskaźników, przyporządkowanych do poszczególnych celów SDG. Analizie poddane są dwa okresy: krótki, uwzględniający postęp dokonany w ciągu ostatnich 5 lat oraz długi, obejmujący tendencje z ostatnich 15 lat.
Publikacja Sustainable development in the European Union bazuje na wieloletnim doświadczeniu Eurostatu w monitorowaniu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej. Zapewnia statystyczne spojrzenie na obecną sytuację w UE i państwach członkowskich z punktu widzenia realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju SDGs. Opiera się na ograniczonej liczbie wskaźników, które są istotne dla UE i ma na celu uchwycenie szerszego kontekstu każdego z celów SDG. W publikacji przedstawiono 51 wskaźników, opracowywanych i rozpowszechnianych głównie przez Eurostat. Dla każdego z nich prezentowane są dane za ostatni dostępny rok (dla UE-28 i państw członkowskich) oraz ogólne tendencje (dla UE-28).
Strategia Zrównoważonego Rozwoju Unii Europejskiej (zainicjowana przez Radę Europejską w 2001 r. i odnowiona w czerwcu 2006 r.) ma na celu ciągłą poprawę jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń. Przygotowywany przez Eurostat i publikowany co 2 lata raport monitorujący stanowi statystyczny obraz postępu mierzonego w oparciu o unijny zestaw wskaźników zrównoważonego rozwoju. Statystyki przedstawione w raportach obejmują okres od 1990 r., ilustrują zakres zagadnień istotnych dla zrównoważonego rozwoju i mają przyczynić się do podniesienia świadomości na temat możliwości i wyzwań wciąż pozostającymi przed nami.
Archiwum:
- Sustainable development in the European Union - 2013 monitoring report of the EU sustainable development strategy
- Sustainable development in the European Union - 2011 monitoring report of the EU sustainable development strategy
- Sustainable development in the European Union - 2009 monitoring report on the EU sustainable development strategy
Milenijne Cele Rozwoju (Millennium Development Goals, MDGs) zostały przyjęte w 2000 r. w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Osiem Milenijnych Celów stanowiło zobowiązanie społeczności międzynarodowej do redukcji ubóstwa i głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Termin realizacji Celów określono na 2015 r. Publikowane co roku Raporty o Milenijnych Celach Rozwoju stanowią podsumowanie postępów z realizacji poszczególnych celów, zarówno w regionach, jak i w skali globalnej. Zawierające szeroki zakres danych Raporty przygotowywane są przez Departament ONZ ds. Gospodarczych i Społecznych.
Archiwum:
- The Millennium Development Goals Report 2014
- The Millennium Development Goals Report 2013
- The Millennium Development Goals Report 2012
- The Millennium Development Goals Report 2011
- The Millennium Development Goals Report 2010
- The Millennium Development Goals Report 2009
- The Millennium Development Goals Report 2008
- The Millennium Development Goals Report 2007
- The Millennium Development Goals Report 2006
- The Millennium Development Goals Report 2005
Przyjęta w 2011 r. przez OECD Strategia Zielonego Wzrostu (Green Growth Strategy) zawiera wytyczne pozwalające osiągnąć wzrost i rozwój gospodarczy, przy jednoczesnym zapobieganiu kosztownym dla środowiska szkodom i nieefektywnemu wykorzystaniu zasobów. Raport Towards Green Growth? Tracking Progress stara się ocenić postępy, jakie poczyniły kraje od momentu przyjęcia Strategii w zakresie dostosowywania wyznaczonych priorytetów gospodarczych i ekologicznych.
Archiwum:
How’s life? opisuje kluczowe elementy kształtujące dobrobyt ludzi w państwach będących członkami OECD oraz w krajach partnerskich. Obejmuje szeroki wachlarz statystyk, uwzględniając zarówno dobrobyt materialny (tj. dochody, miejsca pracy, mieszkalnictwo), jak i inne aspekty jakości życia (tj. zdrowie, edukacja, równowaga między życiem prywatnym i zawodowym, środowisko). Raport, oprócz wyników najnowszych badań, pokazuje także zmiany, które zaszły na przestrzeni lat oraz jak zmieniła się dystrybucja dobrobytu pomiędzy różnymi grupami społecznymi.
Archiwum: