Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Kształcenie formalne

Nazwa angielska: Formal education

Definicja:

Nauka w systemie szkolnym - na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum, zasadniczych szkół zawodowych, szkół średnich ogólnokształcących, zawodowych, szkół policealnych, jak również kształcenie na poziomie studiów wyższych i doktoranckich. Kształcenie prowadzone jest przez instytucje szkolne i edukacyjne, publiczne i niepubliczne, uprawnione do nauczania. Od 1 września 2017 r. trwa stopniowe wygaszanie gimnazjum. Tylko uczniowie klasy drugiej i trzeciej kontynuują naukę w tym typie szkoły. Nie prowadzi się naboru do klasy pierwszej.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

Kształcenie formalne odbywa się zgodnie z zatwierdzonymi programami nauczania. Oparte jest na standardach przyjętych w systemie oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego zatwierdzonym obowiązującymi uregulowaniami prawnymi. Prowadzi do uzyskania kwalifikacji potwierdzonych świadectwem, zaświadczeniem o ukończeniu szkoły, certyfikatem, dyplomem.


Źródło definicji:
  • Opracowanie własne Głównego Urzędu Statystycznego
    Autor: Główny Urząd Statystyczny
    Miejsce publikacji: -

Pojęcie podrzędne:

Dziedzina:
Edukacja

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Piotr Jaworski
e-mail:
Do góry

Newsletter