Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Pojęcia stosowane w statystyce publicznej

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj

Specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy

Nazwa angielska: Special education care centre

Definicja:

Placówka prowadzona dla dzieci i młodzieży, które z powodu niepełnosprawności nie mogą uczęszczać do szkoły lub przedszkola w miejscu zamieszkania.


Dodatkowe wyjaśnienia metodologiczne:

W skład ośrodka wchodzi co najmniej jedna z następujących szkół: 1. szkoła podstawowa specjalna; 2. gimnazjum specjalne; 3. szkoła ponadgimnazjalna specjalna. W skład ośrodka może także wchodzić przedszkole specjalne utworzone na podstawie porozumienia między właściwymi organami prowadzącymi. Ośrodek umożliwia: 1. udział w indywidualnych lub grupowych zajęciach specjalistycznych w zakresie terapii pedagogicznej, zajęciach rewalidacyjnych, usprawniających ruchowo, profilaktyki społecznej i resocjalizacji, przygotowujących do samodzielności w życiu społecznym; 2. udział w zajęciach sportowych, turystycznych, rekreacyjnych oraz kulturalno-oświatowych.


Źródło definicji:
  • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 maja 2011 r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach
    Miejsce publikacji: Dz. U. z 2011 r. poz. 631

Dziedzina:
Edukacja

Osoba odpowiedzialna merytorycznie:
Katarzyna Rybicka
e-mail:
Do góry

Newsletter