3.1 Na sektor usług przypadają trzy na cztery miejsca pracy

Przejście do gospodarki opartej na usługach jest długofalowym trendem w gospodarce europejskiej, obserwowanym od drugiej połowy XX wieku. W 2017 r. zatrudnienie w sektorze usług stanowiło 74% ogółu pracujących w UE, w porównaniu do 66% w 2000 r. Zatrudnienie w przemyśle (włącznie z budownictwem) spadło z 26% w 2000 r. do 22% w 2017 r., a w rolnictwie (włącznie z leśnictwem, łowiectwem i rybołówstwem) zmalało o połowę z 8% do 4%. Sektor usług wytwarzał 73% całej wartości dodanej w gospodarce w 2017 r., podczas gdy przemysł 25% i rolnictwo 2%.

Największy wzrost zatrudnienia od 2000 r. odnotowano w następujących rodzajach działalności: "zakwaterowanie i gastronomia", "obsługa rynku nieruchomości", "opieka zdrowotna", "usługi prawne i księgowość", "administrowanie i działalność wspierająca", "handel detaliczny" oraz "usługi informatyczne", podczas gdy zatrudnienie w "usługach finansowych" nieznacznie zmalało.

Wśród krajów członkowskich największy udział pracujących w rolnictwie w 2017 r. odnotowano w Rumunii (24% wszystkich pracujących), Bułgarii (19%), Grecji (11%) i Polsce (10%), a największy udział pracujących w przemyśle był w Czechach (36%), na Słowacji i w Polsce (po 31%) oraz w Rumunii (30%). Zatrudnienie w sektorze usług stanowi co najmniej 80% wszystkich pracujących w Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, na Malcie, we Francji, w Danii, na Cyprze i w Luksemburgu.

Zatrudnienie i wartość dodana brutto według sektorów gospodarki

wykres liniowy przedstawia dane dla UE i dwóch wybranych krajów.
Kliknij, aby powiększyć, następnie wybierz wskaźnik oraz jeden lub kilka krajów i zobacz trend.

Zatrudnienie i wartość dodana brutto według rodzajów działalności gospodarczej

Kliknij, aby powiększyć i porównać swój kraj z innymi pod względem wybranego wskaźnika