Informacja ogólna o badaniu:
W terminie od 1 kwietnia do 31 maja 2022 roku na terenie całego kraju realizowane jest badanie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w gospodarstwach domowych - SSI-10G oraz SSI-10I. Wykorzystanie ICT w gospodarstwach domowych jest badaniem ankietowym, reprezentacyjnym (co oznacza, że uczestniczą w nim gospodarstwa domowe zamieszkałe w wylosowanych mieszkaniach).
Badanie realizowane jest metodą CAWI/CAII (samodzielne wypełnianie ankiet przez Internet), CAPI (wywiadu bezpośredniego wspomaganego komputerowo) oraz metodą CATI (wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo). Na stronie internetowej https://cs.stat.gov.pl/SSI-10/ została przygotowana aplikacja, do której można zalogować się (podając login i hasło, które zostały przesłane w liście) i samodzielnie wypełnić ankietę. Składa się ona z części przeznaczonej dla gospodarstwa domowego (SSI-10G) oraz jego członków (SSI-10I). Bardzo serdecznie zachęcamy do skorzystania z tej formy przekazania danych, będzie to możliwe od 1 do 17 kwietnia 2022 r. Następnie do mieszkańców mieszkań gdzie ankiety nie zostaną poprawnie wypełnione pracownicy Urzędów Statystycznych będą dzwonili przeprowadzając wywiad telefoniczny. Ankieterzy będą przeprowadzali wywiady od 19 kwietnia do 31 maja 2022 r.
Badanie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych przeprowadzane jest przez Urząd Statystyczny w Szczecinie, który sprawuje również nadzór merytoryczny nad jego przebiegiem.
Termin realizacji badania:
01.04 – 31.05.2022
Metoda realizacji badania:
- samospis internetowy
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
Zakres zbieranych informacji:
- dostęp do Internetu w gospodarstwach domowych,
- korzystanie z Internetu,
- korzystanie z e-administracji,
- korzystanie z handlu elektronicznego,
- umiejętności cyfrowe,
- Internet rzeczy,
- ekologia w kontekście ICT.
Dane osobowe zebrane w badaniach:
Dane zebrane w badaniach ankietowych są:
- przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz.
Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w badaniu ankietowym Wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w gospodarstwach domowych?
Na podstawie odpowiedzi respondentów wyliczane są wskaźniki m.in. dotyczące dostępu i korzystania z Internetu, korzystania z e-administracji czy dotyczące umiejętności cyfrowych pozwalające ocenić rozwój społeczeństwa informacyjnego.
Wyniki badania są podstawowym źródłem informacji dla diagnozy i monitorowania realizacji celów założonych w przyjętych politykach rozwoju Polski oraz wykorzystywane są do Raportu o postępie cyfrowym Europy (indeks DESI).
Gdzie można znaleźć wyniki badań:
- Strona internetowa GUS:
Społeczeństwo informacyjne w Polsce
- Informacja sygnalna:
Społeczeństwo informacyjne w Polsce
- Publikacja:
Społeczeństwo informacyjne w Polsce
- Roczniki:
Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej;
Mały Rocznik Statystyczny Polski;
- Inne:
Folder Jak korzystamy z Internetu?