Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Regionalne zróżnicowanie procesu starzenia się ludności Polski w latach 1990-2015 oraz w perspektywie do 2040 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
Data publikacji: 03.03.2017

Starzenie się ludności jest procesem będącym wyznacznikiem cywilizacyjnego rozwoju społeczeństw. Wymiar demograficzny tego procesu przejawia się zmianami w strukturze wieku ludności prowadzącymi do zwiększenia liczebności i udziału ludności starszej (w wieku 65 lat i więcej) w całej zbiorowości, oraz spadkiem udziału ludzi młodych. Przeobrażenia w strukturach wieku ludności są wynikiem ilościowych i jakościowych zmian w kształtowaniu się takich procesów demograficznych jak: płodność, umieralność, migracje oraz naturalnych przesunięć w strukturze wieku.

W artykule przeprowadzono analizę kształtowania się wybranych mierników procesu starzenia się ludności w latach 1990-2015 r. według województw oraz w odniesieniu do innych krajów Unii Europejskiej. Dodatkowo przedstawiono perspektywę sytuacji demograficznej Polski do 2040 roku – na tle krajów Wspólnoty, a także wewnętrzną w ujęciu wojewódzkim.

Referat został zaprezentowany na „V Zielonogórskich Spotkaniach z Demografią” Szanse i wyzwania rozwoju regionalnego w kontekście zmian demograficznych Europy (Zielona Góra, 22-23 listopada 2016 r.).

Do góry

Newsletter