Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Spółdzielnie socjalne w 2016 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
21.02.2018

W 2016 r. aktywnie działało 0,9 tys. spośród 1,4 tys. zarejestrowanych spółdzielni socjalnych. Największa ich część zlokalizowana była na terenie województwa wielkopolskiego (15%).

Przeciętna spółdzielnia socjalna zatrudniała 5 pracowników na podstawie stosunku pracy  i dysponowała rocznym budżetem w wysokości 308 tys. zł.

Spółdzielnie socjalne są stosunkowo nową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Funkcjonują na podstawie ustawy o spółdzielniach socjalnych z dnia 27 kwietnia 2006 r.[1], zgodnie z którą przedmiotem działalności spółdzielni socjalnej jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o pracę członków spółdzielni, przy czym  głównym celem działania spółdzielni jest reintegracja społeczna i zawodowa jej członków. Zakłada się, że dla osób zagrożonych marginalizacją praca w spółdzielni stanowi szansę na aktywizację zawodową i podniesienie kompetencji, a  także na integrację społeczną. Ponadto  spółdzielnie socjalne mogą prowadzić działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków oraz ich środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych. 

Ze względu na społeczne funkcje spółdzielni socjalnych, związane m.in. z reintegracją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez pracę, ten rodzaj spółdzielni zaliczany jest  do podmiotów gospodarki społecznej. Mogą one w związku z tym korzystać z różnych mechanizmów publicznego wsparcia dedykowanego rozwojowi ekonomii społecznej. 


[1] Dz.U. 2006 nr 94 poz. 651

Do góry

Newsletter