Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD)
Jest międzynarodową organizacją gospodarczą utworzoną w 1961 r. z siedzibą w Paryżu, sukcesorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (OEEC), powstałej w celu odbudowy Europy ze zniszczeń wojennych w realizacji Planu Marshalla.
Polska jest członkiem OECD od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych mających na celu poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, w myśl hasła ‘Lepsze polityki dla lepszego życia’ . OECD prowadzi prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych. Do istotnych aspektów funkcjonowania OECD należy działalność publikacyjna, a jej publikacje należą do najbardziej oczekiwanych raportów na temat perspektyw gospodarki światowej oraz sytuacji ekonomicznej poszczególnych krajów.
Od początku lat dziewięćdziesiątych GUS aktywnie uczestniczy w pracach komitetów i grup roboczych OECD, które swoim zasięgiem tematycznym obejmują całość problematyki ekonomiczno-społecznej. GUS włącza się w podejmowane inicjatywy, dostarczając odpowiednich danych statystycznych w systemie miesięcznym, kwartalnym i rocznym, w zależności od rodzaju danych i wymagań OECD oraz uczestniczy w posiedzeniach grup roboczych OECD poświęconych zagadnieniom statystycznym. Dla przykładu w 2017 r. zostały wysłane od OECD dane w 30 różnych obszarach.
Jednocześnie GUS bierze aktywny udział w realizacji strategii rozwoju statystyki OECD, której kierunki ustalane są na corocznych posiedzeniach Komitetu Statystycznego, który powstał w 2004 roku, a następnie w 2013 roku, uchwałą Rady, został przekształcony w Komitet ds. Statystyki i Polityki Statystycznej (Committee on Statistics and Statistical Policy – CSSP). Zmiana ta była podyktowana potrzebą wzmocnienia koordynacyjnej roli Komitetu zajmującego się statystyką w zdecentralizowanym systemie OECD, a także przypisaniem wyższego priorytetu wynikom prac statystycznych w kontekście zagadnień o charakterze strategicznym dla realizowanych polityk.
Komitet jest kluczowym instrumentem służącym poprawie jakości statystyk w ramach OECD i wzmocnieniu współpracy państw członkowskich organizacji. Ma on również zapewnić forum dla dialogu pomiędzy decydentami politycznymi, analitykami i producentami danych.
Polska statystyka publiczna uczestniczy w działaniach Komitetu dotyczących poprawy jakości statystyki, usprawnień w dziedzinie międzynarodowej porównywalności danych, doskonalenia prac metodologicznych, które obejmują zarówno metody udostępniania danych jak i projektowanie systemów wskaźników pozwalających na ocenę szeregu bardziej złożonych zjawisk oraz monitorowanie postępu prac prowadzonych w ramach inicjatyw OECD. Z ważniejszych działań wymienić tu należy szereg inicjatyw zmierzających do poprawy ujmowania w statystyce zjawisk mających wpływ na wzrost gospodarczy, a także dobrobyt społeczny. Dotyczą one w szczególności pomiaru prac naukowo-badawczych, innowacji, patentów, inwestycji w dziedzinie technologii informacyjno-telekomunikacyjnej, wykorzystania technologii ICT przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, rozwoju statystyki kapitału ludzkiego oraz mobilności międzynarodowej, przedsiębiorczości, globalizacji i produktywności, a także jakości życia.
W systemie statystycznym OECD funkcjonują również tematyczne grupy robocze (tzw. Working Parties) zajmujące się różnymi dziedzinami statystyki, w których rolę sterującą odgrywają Biura. W pracach grup roboczych aktywny udział bierze GUS.