Projekt „Statystyka dla polityki spójności 2019-2020. Wsparcie systemu monitorowania i ewaluacji polityki spójności w perspektywie finansowej 2014-2020 oraz monitorowania i ewaluacji polityki spójności po 2020 r.”, finansowany ze środków Funduszu Spójności, jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, osi priorytetowej 2: Skuteczny i efektywny system realizacji polityki spójności, działanie 2.1 Wsparcie instytucji.
W ramach projektu Główny Urząd Statystyczny jako instytucja kluczowa w procesie monitorowania polityki spójności, prowadzi prace badawcze, które pozwolą na monitorowanie efektów interwencji wdrażanych w ramach polityki spójności na poziomie krajowym i regionalnym.
Prace badawcze realizowane w latach 2019 – 2020:
- Wypracowanie metodologii oraz badanie stopnia dostosowania wybranych przedsiębiorstw do wymogów gospodarczych, jakie stawia czwarta fala rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0)
Celem pracy badawczej było opracowanie metodologii badania służącego ocenie stopnia dostosowania przedsiębiorstw do wymogów gospodarczych czwartej rewolucji przemysłowej. Kolejnym celem badania było przetestowanie opracowanego podejścia badawczego oraz analiza zjawisk warunkujących postęp technologiczny wybranych przedsiębiorstw. W efekcie pozwoliło to na ocenę wyposażenia i zastosowania zaawansowanych technologii w przedsiębiorstwach oraz ich wpływu na badane jednostki.
-
Rozszerzenie zakresu informacji statystycznych dotyczących nakładów brutto na środki trwałe (według metodologii ESA 2010) oraz nakładów inwestycyjnych (w rozumieniu krajowym)
Celem pracy badawczej było rozszerzenie informacji statystycznych na temat wydatków inwestycyjnych poniesionych w latach 2016-2018. Rozszerzenie zakresu informacyjnego polegało na opracowaniu nakładów brutto na środki trwałe dla sektorów instytucjonalnych oraz podsektorów sektora instytucji rządowych i samorządowych a także danych o nakładach inwestycyjnych oraz nakładach brutto na środki trwałe w podziale na województwa i regiony wg klasyfikacji NUTS 2016. -
Budowa systemu monitorowania wydatków rozwojowych, w tym wykonanie obliczeń wydatków rozwojowych dla sektora instytucji rządowych i samorządowych w podziale na podsektory instytucjonalne
Celem pracy badawczej było stworzenie zintegrowanego systemu informatycznego dotyczącego monitorowania wydatków rozwojowych (system monitorowania wydatków rozwojowych - SMWR) oraz opracowanie metodyki obliczeń, w tym zakresie dla sektora instytucji rządowych i samorządowych, w podziale na podsektory instytucjonalne.Raport zawiera szczegółowe informacje dotyczące budowy systemu monitorowania wydatków rozwojowych, a także pozwala na integrację dostępnych zbiorów danych niezbędnych do automatyzacji obliczania wydatków przeznaczonych na cele rozwojowe.
-
Pozyskanie danych z zakresu rewitalizacji na poziomie gmin za lata 2018-2019
Celem przeprowadzenia pracy badawczej było pozyskanie od gmin danych statystycznych z zakresu rewitalizacji, które posłużą do wyliczenia i przedstawienia odbiorcom wskaźników z zakresu rewitalizacji niezbędnych do oceny poziomu i skali podejmowanych w gminach działań rewitalizacyjnych. Badanie obejmowało wszystkie gminy w Polsce, tj. 2477 jednostek.Raport końcowy z pracy badawczej zawiera zwięzły opis narzędzia badawczego, opis przedmiotowy badania, analizę danych uzyskanych w badaniu, analizę jakości badania oraz ocenę możliwości wykorzystania źródeł administracyjnych do pozyskania danych z zakresu rewitalizacji.
-
Stratyfikacja dochodowa mieszkańców miast
Celem pracy badawczej było dokonanie stratyfikacji dochodowej mieszkańców miast w Polsce na podstawie danych pochodzących ze źródeł administracyjnych. W kontekście tak określonego celu baza źródłowa pozyskana z Ministerstwa Finansów umożliwiła określenie struktury (rozkładu) dochodów tylko tych podatników mieszkających w miastach Polski w 2018 roku, którzy byli pracownikami najemnymi. Dla całej zbiorowości podatników analizę można było przeprowadzić tylko na podstawie informacji o uzyskanych przez nich przychodach.Praca badawcza jest propozycją nowego podejścia metodologicznego w badaniach dochodów ludności na poziomie lokalnym. Wypełnia ono częściowo lukę informacyjną istniejącą w statystyce publicznej w tym zakresie.