-
Dzień Statystyki Polskiej
Z okazji obchodzonego dziś Dnia Statystyki Polskiej, mamy przyjemność poinformować, że Główny Urząd Statystyczny, a także jednostki mu podległe zostają objęte infrastrukturą Eduroam®. Oznacza to, że dla odwiedzających nas członków społeczności akademickiej oraz pracowników dostępna jest usługa bezprzewodowego dostępu do Internetu. Lista polskich uczestników Eduroam dostępna jest na www.eduroam.pl.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie https://eduroam.stat.gov.pl/.
Jednocześnie chcielibyśmy zachęcić Państwa do odwiedzania Głównego Urzędu Statystycznego oraz do korzystania z bogatego księgozbioru naszej biblioteki. Centralna Biblioteka Statystyczna (CBS) została założona w 1918. Zalążkiem jej zbiorów był księgozbiór odziedziczony po Warszawskim Komitecie Statystycznym i Lwowskim Wydziale Krajowym, prowadzącym w ramach cesarstwa austriackiego statystykę dla obszaru Galicji. Zbiór ten obejmuje przede wszystkim niemal w komplecie wielotomowe XIX-wieczne serie wydawnicze trzech państw zaborczych stanowiące bezcenne dziś źródła do historii statystyki.
Obecne w zbiorach CBS znajduje się ponad 500 tys. woluminów, które stanowią doskonałe źródła dla studentów statystyki i kierunków pokrewnych oraz historii. Księgozbiór główny jest najstarszą i największą tego typu specjalistyczną kolekcją w Polsce i jedną z największych w Europie. Zawiera wszystkie wydawnictwa GUS od początku jego powstania w 1918 roku, ważniejsze publikacje wojewódzkich urzędów statystycznych, wyniki wszystkich przeprowadzonych przez GUS spisów powszechnych, publikacje urzędów statystycznych z całego świata i wydawnictwa organizacji międzynarodowych. Całość uzupełniają publikacje naukowe i popularnonaukowe z wielu dziedzin a także wydawnictwa kartograficzne.
-
Noc Muzeów w GUS
Już od pięciu lat Główny Urząd Statystyczny aktywnie włącza się w akcję NOC MUZEÓW. Tegoroczna Edycja nosi tytuł „NOC Z GUS. Historia o tym, jak się spisywaliśmy”. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.
Jak zapewne pamiętacie w ubiegłym roku został przeprowadzony Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021,, który został poprzedzony dwoma spisami próbnymi.
- Pierwszy Spis Próbny był realizowany od 1 do 31 października 2019 r. i odbył się w dwóch gminach w Polsce: w gminie Sierakowice w województwie pomorskim oraz gminie Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim.
- Drugi Spis Próbny został przeprowadzony w dniach od 1 do 30 kwietnia 2020 r. i obejmował szesnaście Polskich gmin. W trosce o wygodę i bezpieczeństwo danych przygotowaliśmy aplikację internetową, która służyła do zbierania danych w ramach spisów próbnych.
Poniżej prezentujemy mapę na której zaznaczone są gminy, które wzięły udział w spisach próbnych:
Powszechny Spis Rolny 2022
W 2020 roku został przeprowadzony Powszechny Spis rolny, podczas którego spisaliśmy niemal 98% gospodarstw rolnych z całego kraju! Spis trwał od 1 września do 30 listopada i obejmował takie metody jak samospis internetowy, metoda wywiadu telefonicznego oraz jako metoda uzupełniająca: wywiad bezpośredni. Szczególnie cieszy nas, że blisko jedna piąta gospodarstw skorzystała z możliwości samospisu przez Internet. To udowadnia, że polskie gospodarstwa rolne rozwijają się, wykorzystują technologię w większym stopniu niż 10 lat temu i stają się coraz bardziej nowoczesne.
Informacje o wstępnych wynikach Powszechnego Spisu Rolnego 2020 oraz wstępne dane znajdują się na stronie https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/wyniki-wstepne-powszechnego-spisu-rolnego-2020. Tutaj również zapraszamy po więcej informacji na temat samego spisu.
I taka właśnie jest nasza rola, już od ponad 100 lat. Misją statystyki publicznej jest dostarczanie wiarygodnych, rzetelnych, niezależnych wysokiej jakości informacji statystycznych na temat stanu i zmian zachodzących w społeczeństwie, gospodarce i środowisku naturalnym, odpowiadających potrzebom użytkowników krajowych i międzynarodowych.
13 lipca 1918 r. Rada Regencyjna Królestwa Polskiego wydała Reskrypt o utworzeniu i organizacji Głównego Urzędu Statystycznego. W roku 1918 mieścił się on w 6 pomieszczeniach przy ul. Jasnej 10 w Warszawie, gdzie pracowało zaledwie 16 osób. Dwa lata później ich liczba wzrosła do 117. Zachęcamy do zapoznania się ze 100-letnią historią GUS.
Dzisiaj siedziba Głównego Urzędu Statystycznego znajduje się przy al. Niepodległości 208 w Warszawie..
Rok innowacji w GUS
Jak widać rozwój naszej instytucji jest ogromny i obejmuje on przede wszystkim dostosowywanie metod i narzędzi do obecnych realiów i potrzeb. Stawiamy na postęp, realizujemy przeróżne projekty i wdrażamy innowacyjne produkty, bo #statystykaprzyszłościjestjużtu
Przykładem takiego produktu jest TranStat, czyli nowoczesny system produkcji statystyk dla transportu drogowego i morskiego. W systemie tym zostały zaimplementowane rozwiązania big data dla danych sensorycznych. Wszelkie informacje znajdziecie na https://transtat.stat.gov.pl/
Przykładem kolejnego innowacyjnego produktu jest API do Dziedzinowych Baz Wiedzy (API DBW). API DBW pozwala na powszechny, otwarty i wygodny dostęp do danych i metadanych pochodzących ze zmodernizowanych i uzupełnionych zakresowo Dziedzinowych Baz Wiedzy. Opublikowanie API DBW jest pierwszym rezultatem GUS wypracowanym w projekcie Otwarte Dane plus.
Innym ważnym produktem jest SMUP tj. System Monitorowania Usług Publicznych. Zapewnia on powszechny dostęp obywateli do informacji o dostępności, ilości, jakości i efektywności świadczonych usług publicznych.
Kolejnym przykładem produktu jest Portal Geostatystyczny, który powstał w ramach projektu „Przestrzenne Dane Statystyczne w Systemie Informacyjnym Państwa (PDS)”. Celem głównym działania jest poszerzenie zakresu oraz dostępności informacji statystycznych i metod analiz geostatystycznych wykorzystujących zasoby statystyki publicznej.
Następnym przykładem innowacji jest Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą, która zawiera zestawienie najważniejszych danych o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Stanowi usystematyzowane, funkcjonalne, łatwo dostępne oraz względnie wyczerpujące narzędzie o charakterze informacyjno-porządkującym. Służy przede wszystkim do łatwej lokalizacji podmiotu bądź wybranej grupy podmiotów w oparciu o określone cechy terytorialne, chronologiczne i rzeczowe.
Jesteśmy otwarci na ludzi. Podejmujemy liczne działania edukacyjne i promocyjne. Działamy w mediach społecznościowych, abyście byli z nami na bieżąco. Organizujemy liczne konkursy, do udziału w których serdecznie zapraszamy! Przykłady?
- We współpracy z Polskim Towarzystwem Statystycznym organizujemy już od 6 lat Olimpiadę Statystyczną. Jest to konkurs kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych, którego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. W ramach trójstopniowej rywalizacji, spośród uczestników wyłaniane jest rokrocznie grono finalistów i laureatów, którzy mogą otrzymać złote indeksy. Oznacza to, że będą przyjmowani na wiele prestiżowych uczelni w kraju z pominięciem postępowania rekrutacyjnego. Szczegóły odnośnie Olimpiady zamieszczone są na stronie https://olimpiadastatystyczna.stat.gov.pl/Olimpiada/index.html. Kolejna jej edycja rusza już jesienią.
- Innym działaniem, tym razem skierowanym do młodszych uczniów jest Europejski Konkurs Statystyczny, który organizowany jest przez Eurostat we współpracy z 19. krajami europejskimi, w tym z Głównym Urzędem Statystycznym. Konkurs ten składa się z części krajowej oraz części europejskie, a jego celem jest podniesienie świadomości młodych obywateli Europy na temat wartości i znaczenia dla społeczeństwa oficjalnych statystyk, a także promowanie współpracy pomiędzy uczniami. Więcej szczegółów na stronie https://eks.stat.gov.pl/.
- Mamy również coś dla studentów, czyli Konkurs Prezesa GUS na najlepszą pracę magisterską i doktorską z zakresu statystyki. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszej pracy magisterskiej oraz najlepszej pracy doktorskiej z zakresu statystyki oraz popularyzacja wiedzy o statystyce i jej zasobach informacyjnych. Zachęcamy studentów do wzięcia udziału w obecnie trwającej edycji konkursu. Prace można zgłaszać do 30 czerwca na stronie https://konkursnaprace.stat.gov.pl/form.
Czytaj więcej -
Uroczyste wręczenie nagród laureatom Olimpiady Statystycznej
28 kwietnia 2022r. czyli trzeciego dnia Kongresu Statystyki Polskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Olimpiady Statystycznej. Na miejscu byli z nami Pan Marek Rauchfleisz oraz Pan Michał Hudobski, którym raz jeszcze serdecznie gratulujemy. Kolejna edycja konkursu rusza już jesienią.
-
Jesień ze statystyką
W październiku i listopadzie 2018 r. Urząd Statystyczny we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, z wrocławskim Oddziałem Narodowego Banku Polskiego, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędem Pracy zorganizowali wydarzenie Jesień ze statystyką.
W ramach akcji przeprowadzone zostały liczne spotkania, wykłady, warsztaty i lekcje dla różnych grup odbiorców, jak również dedykowane przedstawicielom lokalnych mediów śniadanie.
Więcej infromacji można znaleźć na stronię Urzędu Statystycznego - tutaj.
Czytaj więcej -
XXI Dolnośląski Festiwal Nauki 2018
We wrześniu i październiku 2018 r. na Dolnym Śląsku miał miejsce XXI Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN). DFN to impreza popularnonaukowa, organizowana corocznie, adresowana do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką oraz ciekawymi zjawiskami otaczającego świata.
W ramach DFN Urząd Statystyczny we Wrocławiu wystąpił z ofertą edukacyjną skierowaną do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W dniach 25-26 września pracownicy Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili lekcje dla uczniów trzech wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych pt. Kartograficzna prezentacja danych opisujących sytuację społeczno-gospodarczą regionów Polski oraz Statystyka publiczna i jej zasoby informacyjne.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z głównymi zadaniami statystyki publicznej, jej organizacją i funkcjonowaniem. Dowiedzieli się, co to są badania, klasyfikacje i rejestry statystyczne oraz poznali zasoby informacyjne statystyki publicznej oraz sposoby ich udostępniania. Ponadto nauczyli się jak poprawnie zaprezentować dane na mapie za pomocą metody kartogramu i kartodiagramu oraz nabyli umiejętności wizualizacji danych przestrzennych.
Dodatkowo w Centrum Festiwalowym na Politechnice Wrocławskiej zorganizowane zostało stoisko informacyjno-promocyjne, na którym zaprezentowane zostały wydawnictwa Urzędu Statystycznego we Wrocławiu. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem.
W organizację Dolnośląskiego Festiwalu Nauki czynnie włączyli się również pracownicy oddziałów Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.
W dniu 28 września w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu w Oddziale w Legnicy odbył się wykład i warsztaty dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Legnicy. Zajęcia zostały poprowadzone przez pracowników Urzędu we współpracy z doradcą zawodowym w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy.
Uczniom została przedstawiona prezentacja pt. 100 lat GUS. Był to krótki rys historyczny ukazujący działalność GUS w latach 1918-1939. W kolejnej prezentacji pt. Statystyk widzi więcej przedstawiono własności danych statystycznych takie jak: masowość, niepewność i zmienność oraz poruszono temat dotyczący zastosowania statystyki w życiu codziennym. Na końcu spotkania przeprowadzono ekonomiczną grę planszową pt. Chłopska Szkoła Biznesu, która jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych.
W dniu 19 października w Urzędzie Statystycznym we Wrocławiu w Oddziale w Wałbrzychu odbyło się spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu. Głównym celem spotkania było omówienie przygotowanej specjalnie na tę okoliczność prezentacji pt. Wałbrzych w liczbach, z której uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dot. m.in. historii, demografii, rynku pracy, bezpieczeństwa publicznego i szkolnictwa Wałbrzycha. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach i chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez prowadzących.
Czytaj więcej -
Główny Urząd Statystyczny w strefie „My Polacy”
W dniu 15 sierpnia na Pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyło się widowisko muzyczne pt. „Wolność we krwi”. Przed rozpoczęciem przedstawienia dla zwiedzających została udostępniona strefa „My Polacy”, gdzie prezentowały się instytucje, m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a także Główny Urząd Statystyczny.
Z uwagi na fakt, że w tym roku obchodzimy 100-letni jubileusz powstania Głównego Urzędu Statystycznego dla zwiedzających przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. wystawę prezentującą powstanie GUS, zmieniający się logotyp GUS, historyczne publikacje dostępne tylko w zasobach Centralnej Biblioteki Statystycznej, zabawy dla najmniejszych gości oraz wiele innych. Ponadto, zwiedzających zachęcaliśmy, aby przystęplowali swoją obecność na specjalnie przygotowanym do tego celu plakacie, aby zobaczyć, kto statystycznie częściej odwiedzał nasze stoisko – kobiety czy mężczyźni.
Czytaj więcej -
Zasoby informacyjne statystyki publicznej – spotkanie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku
W dniu 13 lipca 2018 r. pracownik Informatorium Statystycznego Podlaskiego Ośrodka Badań Regionalnych wziął aktywny udział w szkoleniu zorganizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku dla koordynatorów powiatowych badania pn. „Barometr Zawodów”.
Pracownik Informatorium zaprezentował uczestnikom spotkania zasoby informacyjne statystyki publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących rynku pracy. Podczas szkolenia przedstawił dodatkowo zagadnienia takie jak: podstawy prawne działania polskiej statystyki publicznej, program badań statystycznych statystyki publicznej, zasady udostępniania danych statystycznych oraz formy udostępniania informacji.
Celem szkolenia było poszerzenie wiedzy uczestników na temat źródeł danych statystycznych, a także wyników badań prowadzonych przez statystykę publiczną.
Czytaj więcej -
TAP THE MAP
Jak żyją ludzie w Unii Europejskiej? Gdzie zalesienie jest najniższe? Który kraj ma największą powierzchnię?
Zagraj w grę do nauki statystyki przez zabawę przeznaczoną dla urządzeń z systemem Android - gra jest dostępna do pobrania w Google Play. Dane statystyczne już nigdy nie będą nudne, dzięki quizowi i kolorowaniu w jednym.
Gra polega na wyborze prawidłowej odpowiedzi na pytanie poprzez klikanie na trójwymiarowej mapie Europy w kontury wylosowanych państw. Pod wpływem dotknięcia kraju na wirtualnej mapie zmienia się natężenie i intensywność koloru przedstawiającego różne zjawiska w Europie. Pytania dotyczą takich dziedzin jak demografia, rolnictwo, transport itp.
Aby zagrać w grę należy zeskanować telefonem poniższy kod QR:
lub pobrać ją bezpłatnie, bezpośrednio ze sklepu Google Play z konta GUS i zainstalować.
Gdy uruchomimy aplikację będziemy potrzebować specjalnego znacznika (markera):
Musimy go wydrukować (lub wyświetlić na monitorze) i skierować na niego kamerę telefonu lub tabletu, aby na ekranie pojawiła się wirtualna mapa. Dalej postępujemy zgodnie z informacjami wyświetlanymi w grze.
Aplikacja autorstwa zespołu "EmojiNotSupportedException" otrzymała główną nagrodę w dwudniowym hackathonie GUS "ShowMeData".
Czytaj więcej -
Cykl szkoleń dla pracowników Urzędu Miasta w Katowicach
W dniach 21-23 maja 2018 r. pracownicy Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych przeprowadzili szkolenia w zakresie podstawowych funkcjonalności i zastosowania Banku Danych Lokalnych, Systemu Monitorowania Rozwoju STRATEG, Portalu Geostatystycznego oraz Dziedzinowych Baz Wiedzy.
W szkoleniach, które zorganizowane zostały w formie warsztatowej udział wzięło 35 uczestników. W trakcie warsztatów zaprezentowano:- Bank Danych Lokalnych jako uporządkowany zbiór informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej oraz stanie środowiska;
- System Wspomagania Analiz i Decyzji (SWAiD) - Dziedzinowe Bazy Wiedzy (DBW) jako nowoczesna platforma umożliwiającą dostęp do aktualizowanych na bieżąco informacji pochodzących z systemu statystyki publicznej;
- zasoby informacyjne systemu STRATEG, jego funkcjonalności oraz możliwości wykorzystania;
- Portal Geostatystyczny jako nowoczesne rozwiązanie do kartograficznej prezentacji wynikowych informacji statystycznych.
-
Mobilne Targi Kariery
8 maja 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach uczestniczyli w Mobilnych Targach Kariery organizowanych na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Mobilne Targi Kariery organizowane były w ramach projektu "Studia i co dalej - zwiększenie konkurencyjności studentów UŚ na rynku pracy". Udział w targach daje szansę poznania oczekiwań pracodawców, specyfiki procesu rekrutacji, a przede wszystkim zaprezentowania swojej kandydatury do pracy lub na praktyki. Urząd Statystyczny w Katowicach reprezentowała pani Gabriela Dratwińska z Wydziału Kadr i Szkolenia oraz pani Renata Włodarska i pani Jolanta Pasek ze Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych.
Studenci i absolwenci mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem systemu statystyki publicznej korzystając z Portalu Informacyjnego Głównego Urzędu Statystycznego. Studentom przedstawiono ofertę praktyk studenckich w Urzędzie oraz udzielono informacji na temat materiałów i dokumentów potrzebnych przy organizacji praktyki studenckiej. Uczestnictwo w wydarzeniu było doskonałą okazją do zaprezentowania profilu Urzędu oraz przedstawienia potencjalnym kandydatom możliwych ścieżek rozwoju w jego strukturach.
Czytaj więcej -
Targi Szkolne Zawodowiec 2018
W dniach 19 – 21 marca 2018 r. w Hali Sportowej Częstochowa odbyła się kolejna edycja Częstochowskich Targów Szkolnych „Zawodowiec 2018”. Ich organizatorem jest częstochowskie Centrum Obsługi Inwestora Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta, które zajmuje się m.in. wspieraniem lokalnej przedsiębiorczości w zakresie analizy kadrowych potrzeb lokalnych pracodawców, a także współpracą ze szkołami pod kątem dostosowania systemu kształcenia technicznego i zawodowego w mieście do tych potrzeb.
Pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Częstochowie w ramach Częstochowskich Targów Szkolnych "Zawodowiec 2018" w dniu 21 marca br. odwiedzili stoiska szkół zawodowych, przedstawiając im ofertę edukacyjną i zbierając zapotrzebowanie na proponowane zajęcia. Wśród odwiedzonych stoisk - były stoiska szkół, z których uczniowie uczestniczyli w tegorocznej edycji Olimpiady Statystycznej między innymi; Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie, Zespół Szkół im. Kochanowskiego w Częstochowie czy też Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Częstochowie.
-
Statystyka blisko nas
17 kwietnia 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Częstochowie: pani Elżbieta Knoska, pani Gabriela Noczyńska i pani Barbara Olszok gościli w Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Poczesnej.
Przeprowadzone zostały tam zajęcia edukacyjne pt. „Statystyka blisko nas”. Wzięło w nich udział łącznie 87 uczniów z klas I-III. Celem przeprowadzonych zajęć było przybliżenie dzieciom zadań, jakie realizuje Główny Urząd Statystyczny oraz zapoznanie ich z pracą statystyków. Tematyka i forma warsztatów zostały dostosowane do wieku uczestników. Uczniowie klas I-II wysłuchali bajki o dzielnym Gustku, która wprowadziła ich w świat liczb, a następnie sami zamienili się w statystyków tworząc wykres słupkowy i kołowy.
W klasach III przedstawiona została prezentacja multimedialna z której dzieci dowiedziały się, że dane statystyczne zbierane są w wielu dziedzinach życia i dotyczą każdego z nas. Uczniowie aktywnie brali udział w zabawie „Mały spis”, rozwiązywali krzyżówkę, która pozwoliła utrwalić im pojęcie „statystyka” oraz tworzyli wykres słupkowy i dokonywali jego analizy.
Za zaangażowanie w zajęciach wszystkim uczniom wręczono dyplomy oraz drobne upominki z logo Urzędu, a Dyrekcji szkoły przekazano dyplom z podziękowaniami.
Czytaj więcej -
Dni Otwarte Urzędzie Statystycznym w Gdańsku
15 maja 2018 r. odbyły się Dni Otwarte Urzędu Statystycznego w Gdańsku związane ze 100-leciem GUS, dedykowane uczniom z pomorskich szkół.
Na zajęciach edukacyjnych gościliśmy młodzież z SP nr 2 w Pruszczu Gdańskim oraz z SP nr 80 w Gdańsku. Uczniowie wysłuchali informacji o 100-letniej historii GUS, a także poznali podstawowe dane statystyczne charakteryzujące nasz region. Najbardziej aktywni słuchacze zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.
-
Poznaj pracę ankietera
10 kwietnia 2018 r. w sali wykładowej Muzeum św. Edyty Stein w Lublińcu odbyło się spotkanie pracowników Urzędu Statystycznego w Katowicach ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Gabriela Noczyńska i Barbara Olszok z Oddziału w Częstochowie przeprowadziły wykład pt. „Poznaj pracę ankietera”.
Celem spotkania było przybliżenie słuchaczom specyfiki przeprowadzanych przez GUS badań ankietowych i ich roli w monitorowaniu zjawisk o tematyce społecznej. Przedstawiono zakresy tematyczne realizowanych badań ankietowych. Omówiono zadania ankietera statystycznego oraz rolę respondenta podczas pozyskiwania danych. Zwrócono szczególną uwagę na poufność udzielanych informacji i możliwość potwierdzenia tożsamości ankietera statystycznego.
Podczas wykładu wykorzystano prezentację multimedialną. Na koniec przekazano ulotki i materiały, których tematyka nawiązywała do realizowanych badań społecznych. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu słuchaczy zaplanowano kolejne spotkanie, w trakcie którego zostaną przedstawione wybrane dane dostarczane przez statystykę publiczną.
Czytaj więcej -
Noc w Ratuszu
Dnia 19 maja 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Gdańsku O/Słupsk, uczestniczyli w wydarzeniu Noc w Ratuszu.
Celem spotkania było zaprezentowanie zasobów informacyjnych GUS/US różnym grupom wiekowym i społecznym w formie zabaw i quizów, przybliżenie pracy ankietera stałego GUS/US, rozpropagowanie informacji o społecznych badaniach ankietowych oraz prezentacja najnowszych danych statystycznych dotyczących rozwoju miasta i powiatu słupskiego. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji kultury, szkoły, uczelnie, organizacje pozarządowe, wydziały urzędu miejskiego i prywatni przedsiębiorcy.
-
Targi Kwiatowo-Pszczelarskie 2018 Słupsku
20 maja 2018 r. pracownicy US w Gdańsku – OT/Słupsk wzięli udział w Targach Kwiatowo-Pszczelarskich zorganizowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Słupsku. Uczestnikami byli głównie producenci kwiatów, krzewów i drzewek owocowych i ozdobnych, firmy związane z wyposażaniem ogrodów, działek, hodowcy ryb ozdobnych, instytucje pozarządowe wspierające lokalny rynek pracy.
Na stoisku wystawienniczym US zaprezentowano najnowsze wyniki dot. rozwoju rolnictwa na terenie województwa pomorskiego, przekazano informacje o rolniczych badaniach ankietowych zachęcając równocześnie rolników do samospisu ( CAII ) .
-
Podsumowanie szkoleń z cyklu „Bazy i banki danych” na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
W maju 2018 r. zakończył się cykl warsztatów „Bazy i banki danych” prowadzonych przez pracowników Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego.
Począwszy od marca 2018 r. studenci oraz kadra akademicka raz w miesiącu mogli wziąć udział w trzech szkoleniach:
- Zasoby i funkcjonalność Banku Danych Lokalnych GUS (BDL),
- PORTAL GEOSTATYSTYCZNY – narzędzie do przestrzennej wizualizacji danych statystycznych,
- System monitorowania rozwoju STRATEG.
Każdy blok tematyczny to 4 godziny lekcyjne warsztatów prowadzonych w salach komputerowych. Oferta przygotowana przez pracowników Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów, ale także wśród kadry akademickiej. Każdorazowo, po zakończonych szkoleniach, prowadzący szkolenia uzyskiwali pozytywne informacje zwrotne. Uczestnicy cenili przejrzysty sposób przekazywania informacji, różnorodność ćwiczeń, a przede wszystkim możliwość usystematyzowania swojej wiedzy odnośnie badań prowadzonych przez statystykę publiczną i poznania nowych dla nich źródeł pozyskiwania danych statystycznych. Kolejne warsztaty z cyklu jubileuszowej serii „Bazy i banki danych” odbędą się po wakacjach – w nowym roku akademickim. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Czytaj więcej -
Statystyka publiczna dawniej i dziś
W dniu 11 kwietnia 2018 r. w Urzędzie Statystycznym w Katowicach odbyło się spotkanie ze studentami Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w trakcie, którego pracownicy Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych pani Jolanta Pasek i pani Renata Włodarska zaprezentowały wykład pt. „Statystyka publiczna dawniej i dziś”.
Poruszano w nim zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu statystyki publicznej, źródeł i zasad gromadzenia danych statystycznych oraz technik i trybu upowszechniania informacji statystycznej. Słuchacze zapoznali się m.in. z funkcjonalnością Portalu Informacyjnego GUS oraz z bankami i bazami danych. Z uwagi na jubileusz 100-lecia GUS, wykład został wzbogacony ciekawymi, archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii Głównego Urzędu Statystycznego.
-
Spotkanie informacyjno-promocyjne nt. Badań Ankietowych
28 lutego 2018 r. odbyło się szkolenie dla rolników z terenu powiatu lublinieckiego, zorganizowane przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Lublińcu. Obejmowało ono szeroki zakres zagadnień związanych z tematyką rolniczą. Zaproszone na nie zostały firmy i instytucje zajmujące się obsługą rolników. Uczestniczyła w nim również pani Gabriela Noczyńska, pracownik Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Częstochowie.
Podczas wystąpienia omówiła metody zbierania danych, które wykorzystywane są w badaniach ankietowych. Szczególnie zachęciła rolników do samodzielnego spisywania się przez Internet, nawiązując przy tym do rozpoczynającego się aktualnie badania pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego.
Zwróciła obecnym uwagę na fakt, że większość danych o rolnictwie statystyka musi zebrać u źródła, a rolnicy to grupa respondentów, która z dużym zrozumieniem i sumiennością podchodzi do realizowanych badań statystycznych. Na koniec wystąpienia podziękowała wszystkim obecnym rolnikom za ich zaangażowanie oraz chęć dzielenia się wiedzą.
Takie same informacje zostały przekazane rolnikom z gmin: Kochanowice i Herby podczas specjalistycznego szkolenia rolniczego, które odbyło się 22 lutego 2018 r. W spotkaniu tym uczestniczyła pani Barbara Olszok z Oddziału w Częstochowie. W ramach działań promujących badania ankietowe przekazano na ręce pracownika ODR plakat informujący o ankietowych badań rolniczych oraz rozdano foldery przybliżające zakres i terminy badań rolnych i społecznych realizowanych w bieżącym roku.
Czytaj więcej -
Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu
W dniu 13 lutego 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Sosnowcu pani Agnieszka Cyplińska-Pucek i pani Lucyna Kidawa przeprowadzili zajęcia z zakresu edukacji statystycznej.
Zajęcia odbyły się w Szkole Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu. W lekcjach uczestniczyły dzieci z czwartych, piątych szóstych i siódmych klas (łącznie 83 uczniów). Tematem spotkania była „Statystyka dla ucznia”. Omówiono ogólne pojęcia związane ze statystyką, charakter pracy ankietera, sposoby pozyskiwania i prezentacji danych. Dzieci bardzo chętnie rozwiązywały przygotowane krzyżówki i zadania związane z poszukiwaniem danych z publikacji. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali gadżety z firmowym logo.
-
Śniadanie dla Przedsiębiorców
1 lutego 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Katowicach Oddział w Częstochowie byli prelegentami spotkania „Śniadanie dla Przedsiębiorców” zorganizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A.
Celem spotkania było zaprezentowanie systemu statystyki publicznej w Polsce oraz zasobów znajdujących się w Portalu Informacyjnym GUS. Przedstawiono zadania jakie realizuje statystyka publiczna. Omówiono źródła pozyskiwania danych statystycznych oraz zasoby informacyjne GUS. Zaprezentowano słuchaczom ścieżki dostępu do danych, sposoby tworzenia tablic i wykresów w BDL. Zainteresowanie uczestników skupiało się na generowaniu zestawień oraz na informacjach związanych z rejestrem REGON i klasyfikacją PKD. Każdy z uczestników otrzymał zestaw infografik i gadżetów z logo Urzędu.
-
Zajęcia edukacyjne w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
W dniu 5 czerwca 2018 r. pracownicy Ośrodka Statystyki Leśnictwa i Ochrony Przyrody przeprowadzili zajęcia edukacyjne „Statystyka leśnictwa i ochrony przyrody dla dzieci" w Zespole Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Podczas zajęć dzieci miały okazję zapoznać się z pracą statystyka oraz ze specjalizacją Urzędu Statystycznego. Tematem przewodnim było leśnictwo i ochrona przyrody w ujęciu statystycznym. Omówione zostały zagadnienia dotyczące udziału procentowego podstawowych gatunków drzew, występowania poszczególnych typów lasów, lesistości oraz głównych zagrożeń lasów. Ponadto, zaprezentowane zostały podstawowe dane z zakresu ochrony przyrody. Zajęcia wzbogacone były ćwiczeniami praktycznymi, w trakcie których dzieci rozpoznawały gatunki drzew, rozwiązywały rebusy i zagadki. Na zakończenie spotkania, dzieciom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i materiały promocyjne.
-
Warsztaty edukacyjne dla uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony dziesięć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.
Urząd statystyczny w Olsztynie również postanowił włączyć się do tej akcji . W związku z tym zaprosiliśmy na warsztaty edukacyjne uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. ZPE jest placówką publiczną prowadzoną przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom o Podobnych Zaburzeniach w Rozwoju.
Na naszych zajęciach gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 Specjalnej Dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi w Olsztynie oraz z Gimnazjum nr 1 dla Uczniów z Autyzmem, Sprzężonymi Niepełnosprawnościami oraz z Upośledzeniem Umysłowym w Stopniu Umiarkowanym lub Znacznym.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się skąd się biorą dane statystyczne, samodzielnie tworzyli wykresy statystyczne, generowali dane w Banku Danych Lokalnych, tworzyli mapy na Portalu Geostatystycznym oraz korzystali z możliwości portalu edukacyjnego GUS oraz gier edukacyjnych. Podczas zajęć panowała przyjazna i twórcza atmosfera – uczestnicy podejmowali aktywną dyskusję z osobami prowadzącym szkolenie, dzieląc się swoimi uwagami.
Czytaj więcej -
Wizyta studyjna studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
13 kwietnia 2018 r. Urząd Statystyczny w Bydgoszczy gościł 12 studentów kierunku matematyka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W trakcie wizyty przeprowadzono szkolenie pt. Statystyka publiczna okiem przedsiębiorcy i warsztaty komputerowe pod nazwą Bank Danych Lokalnych.
W części głównej spotkania zaprezentowano przekrój informacji znajdujących się w Portalu Informacyjnym Głównego Urzędu Statystycznego oraz w Banku Danych Lokalnych, a także omówiono podstawowe funkcjonalności Banku Danych Lokalnych. Przedstawione zostały ścieżki dostępu do danych i sposoby generowania zestawień z uwzględnieniem różnych parametrów w BDL oraz w Przekrojach Terytorialnych BDL. Następnie uczestnicy samodzielnie wykonywali zadane ćwiczenia, szukając wskazanych przez prowadzące danych statystycznych, w zasobach elektronicznych statystyki publicznej.
-
Zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lnianie
12 kwietnia 2018 r. pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lnianie.
Zajęcia odbyły się w zamiejscowej szkole, a wzięło w nich udział łącznie 155 uczniów. Pracownicy Urzędu zaprezentowali dwa tematy zajęć edukacyjnych, a mianowicie Ludność i procesy demograficzne w Polsce i moim województwie oraz Zaszyfrowana statystyka.
Uczniowie z zainteresowaniem rozwiązywali przygotowane zadania, które sprawdzały i utrwalały wiedzę na temat sytuacji demograficznej Polski i województwa kujawsko-pomorskiego. Oprócz zagadnień zawartych w temacie lekcji poznali rolę i znaczenie statystyki publicznej w życiu codziennym oraz przedmioty zainteresowania statystyki jako dziedziny nauki. Ponadto za pomocą rozwiązywania szyfrów i łamigłówek poznali takie pojęcia jak: ankieter, teleankieter, statystyk i wiele innym związanych ze statystyką publiczną.
Czytaj więcej -
Escape room „Statystyczny klucz”
22 marca 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy. W spotkaniu udział wzięło 17 uczniów oraz dwoje nauczycieli. Zajęcia podzielone były na trzy części.
W pierwszej części zajęć uczestnikom została przybliżona wiedza dotycząca podstawowych informacji z zakresu statystyki publicznej. Podczas prezentacji tematu „Ludność i procesy demograficzne w Polsce i moim województwie” przedstawione zostały zagadnienia dotyczące statystyki publicznej ze szczególnym uwzględnieniem pojęć związanych z demografią.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się jakimi metodami ustalana jest liczba ludności. Następnie na potrzeby gry zespołowej uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zdobytą podczas wcześniejszych zajęć wiedzę wykorzystali w kreatywnej grze zespołowej, w której musieli szukać szczegółowych informacji nt. województwa kujawsko-pomorskiego w publikacjach statystycznych Urzędu. Zadaniem grup było wydostanie się z zamkniętej biblioteki Urzędu.
Po rozwiązaniu szyfrów i zagadek logicznych dzieci dotarły do mapy wskazującej umiejscowienie klucza, który umożliwia wyjście z biblioteki. Obydwie grupy zmieściły się w czasie regulaminowym, odnalazły klucz i opuściły bibliotekę.
Czytaj więcej -
Spotkanie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Słupsku
12 kwietnia 2018 r. odbyło się spotkanie w Dziennym Domu Pomocy Społecznej mieszczącym się przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Słupsku.
Celem spotkania było przybliżenie pracy GUS i US oraz tematyki społecznych badań ankietowych prowadzonych przez ankieterów stałych (celowości takich badań, sposobie przeprowadzania wywiadów -CAPI/CATI, bezpieczeństwa respondenta, możliwości potwierdzenia danych personalnych ankietera), zaprezentowano też wyniki badań ankietowych nt. jakości życia w Polsce oraz regionie słupskim.
-
Olsztyńskie Targi Pracy
11 kwietnia Urząd Statystyczny w Olsztynie uczestniczył w Olsztyńskich Targach Pracy 2018, które odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie.
Pracownicy Urzędu Statystycznego w Olsztynie przedstawili ofertę staży pracy dla osób bezrobotnych, absolwentów i studentów, a także oferty pracy dla ankieterów. Na stoisku zaprezentowano również publikacje i foldery statystyczne.
Olsztyńskie Targi Pracy przeznaczone są dla wszystkich mieszkańców Olsztyna, uczniów, studentów, absolwentów szkół średnich, osób niepełnosprawnych jak i osób bezrobotnych.
Organizatorami tegorocznych targów byli: Miejski Urząd Pracy w Olsztynie, Urząd Pracy Powiatu Olsztyńskiego, Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie, Wojewódzki Urząd Pracy oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Olsztynie. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 42 wystawców.
Czytaj więcej -
Zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej Centrum Edukacji Twórczej w Gdańsku-Kowalach
W ostatnim tygodniu marca Urząd Statystyczny w Gdańsku gościł u dzieci w Szkole Podstawowej Centrum Edukacji Twórczej w Gdańsku-Kowalach.
Grupa „Pomysłowych Wynalazców” i „Wybuchowych Naukowców” wzięła udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce statystycznej. Dzieci z klas 0 i I wysłuchały Bajki o dzielnym Gustku w Krainie Liczb, a także poznały pracę statystyków w formie ciekawej opowieści.
Następnie pokazano młodym uczniom gry multimedialne przeznaczone dla nich, takie jak np. Mały Spis. Podczas zabaw statystycznych dzieci zbierały informacje dotyczące społeczności swojej klasy, tworzyły wykresy obrazkowe i słupkowe. Zajęcia z najmłodszymi uczniami szkoły przebiegły w miłej i radosnej atmosferze.
-
XV Edycja Dnia Przedsiębiorczości
26 marca 2018 r. w Urzędzie Statystycznym w Łodzi, w ramach Dnia Przedsiębiorczości 2018, zorganizowano zajęcia dla całej klasy młodzieży niedowidzącej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi.
Młodzież kształcąca się w zawodzie technika biurowego pozyskała wiedzę potrzebną do podstawowego wykorzystania komputera i jego oprogramowania w pracy biurowej. Uczestnicy Dnia przedsiębiorczości konstruowali także CV oraz List Motywacyjny. Zajęcia stanowiły jedną z form współpracy Urzędu z Łódzką Szkołą dla Słabo Widzących i Niewidomych. Strona US.
-
Szkolenia z cyklu Banki i Bazy Danych
W dniach 20, 21 i 22 marca 2018 r., na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, pracownicy Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi poprowadzili szkolenia z cyklu Banki i Bazy Danych, zorganizowanego w ramach obchodów 100 rocznicy powołania Głównego Urzędu Statystycznego. Warsztaty poprzedził wygłoszony 9 marca (z okazji Dnia Statystyki Polskiej) wykład wprowadzający w tematykę systemu i baz danych statystyki publicznej w setną rocznicę GUS. Wykład rozpoczął całą serię warsztatów, które, w 3-dniowym cyklu, do końca roku jubileuszowego, odbywać się będą na Uczelni.
W szkoleniach wzięli udział głównie studenci i kadra naukowo-akademicka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Łódzkiej. Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy poznali od podstaw funkcjonalności i zasady korzystania z Banku Danych Lokalnych GUS oraz Atlasu Regionów. 21 marca omówiony został szczegółowo Portal Geostatystyczny, prezentujący dane w ujęciu przestrzennym (za pomocą kartogramów i kartodiagramów). Ostatni dzień szkoleń poświęcony został bazie STRATEG, prezentującej mierniki kluczowe dla monitorowania polityki rozwoju w regionie. Źródło.
-
Spotkanie z grupą osób niepełnosprawnych
21 marca w Oddziale Urzędu Statystycznego w Słupsku odbyło się w ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa pod hasłem „Statystyka bez barier, bo liczą się wszyscy" spotkanie z grupą osób niepełnosprawnych zrzeszoną przy Gminnym Ośrodku Kultury w Głobinie.
W trakcie spotkania opowiedzieliśmy o naszej pracy, o rejestrach urzędowych GUS, zaprezentowaliśmy stronę internetową GUS oraz naszego Urzędu - duże zainteresowanie wzbudziły aktualne infografiki np. na temat Światowego Dnia Lasu czy Światowego Dnia Morza, uczestnikom spodobały się także gry edukacyjne. Każdy mógł zagrać osobiście i przeprowadzić mały spis przedmiotów, uszeregować dane czy wyliczyć średni wzrost. Na koniec spotkania był słodki poczęstunek, a każdy uczestnik otrzymał torbę z materiałami promującymi statystykę.
-
Zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Gdyni
W marcu Urząd Statystyczny w Gdańsku przeprowadził szereg zajęć edukacyjnych w Szkole Podstawowej w Gdyni.
Tematem zajęć było przybliżenie uczniom ogólnych informacji na temat funkcjonowania i pracy GUS i Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Następnie uczniowie klas IV i V wyruszyli w podróż po krainie statystyki. Wspólnie z uczniami przeszliśmy przez świat liczb, wykresów i danych, który okazał się dla nich niezwykle fascynujący i ciekawy.
Dzieci poznały metody prezentacji danych statystycznych oraz samodzielnie rysowały wykresy. Prowadzące zajęcia pokazały uczniom, że dane statystyczne potrzebne są w wielu dziedzinach życia i dotyczą każdego. Dziesięć godzin spędzonych w gdyńskiej szkole, upłynęło w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. W dowód wdzięczności za przeprowadzone lekcje, dzieci przygotowały wielkanocne pisanki oraz wiosenne kwiatki.
-
Urząd Statystyczny w Gdańsku na III edycji Targów Pracy
16 marca 2018 r. w Słupsku odbyła się III edycja Targów Pracy zorganizowana przez Biuro Karier Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku.
Tematem i celem Targów było wzmocnienie i budowanie wizerunku pracodawcy wśród tegorocznych absolwentów oraz poznanie czy pozyskanie potencjalnych pracowników.
Pracownicy Oddziału Słupsk Urzędu Statystycznego w Gdańsku zaprezentowali publikacje statystyczne dotyczące rynku pracy czy popytu na pracę. Zainteresowanym rozdawano ulotki informacyjne dot. BDL, REGONU, TERYTU. Udzielano też informacji dotyczących wpisu działalności gospodarczej do rejestru REGON.
-
Zajęcia edukacyjnych w Gniewie
W dniu 15 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I–IV Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia.
Podczas spotkania przedstawiono uczniom ogólne informacje na temat funkcjonowania i pracy GUS, szczegółowo omówiono tematykę rejestracji podmiotów w systemie Regon oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto uczniowie wypełniali wnioski dotyczące rejestracji podmiotów w systemie Regon oraz wzięli udział w quizie dotyczącym tematyki spotkania i poruszanych zagadnień. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach, a najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
-
Urząd Statystyczny nominowany do nagrody „Łódzkie Łabędzie”
Urząd Statystyczny w Łodzi nominowano do nagrody z uwagi na wspomaganie kształcenia zawodowego młodzieży niedowidzącej – uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 im. mjr. Hieronima Baranowskiego – Łódzkiej Szkoły dla Słabo Widzących i Niewidomych.
Łódzkie Łabędzie to nagrody wręczane w konkursie „Pracodawca Kreujący i Wspierający Edukację". Organizatorem plebiscytu jest Prezydent Miasta Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.
W czwartek, 15 marca 2018 r., wyróżnienia otrzymali laureaci tegorocznej edycji wydarzenia. Urząd Statystyczny w Łodzi znalazł się w gronie laureatów konkursu, obok m.in.: Microsoft Sp. z.o.o, F&F Filipowski Sp. j., Mechatronik, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego, Auchan Polska Sp. z.o.o, Łódź Manufaktura, Centrum Sportowo Rekreacyjne „Zbyszko”, Politechnika Łódzka Wydział Chemiczny, Veolia Energia Łódź S.A.
Czytaj więcej -
Dzień Statystyki Polskiej w Olsztynie
Z uwagi na duże zainteresowanie proponowanymi formami zajęć edukacyjnych już od 2 do 9 marca w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie trwały obchody Dnia Statystyki Polskiej.
Z tej okazji odbyły się:- zajęcia edukacyjne dla młodzieży z olsztyńskich szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 2 i 33). W sumie odwiedziło nas ponad 70 gimnazjalistów. W czasie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Zapolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych młodzież zapoznała się z historią statystyki, dowiedziała się o pierwszych spisach ludności, a także o roli statystyki w życiu codziennym i gospodarczym. Młodzież miała również okazję do zapoznania się z możliwościami portalu edukacyjnego GUS;
- szkolenia w formie warsztatów dla administracji samorządowej poświęcone zasobom informacyjnym statystyki publicznej. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Agnieszkę Wobolewicz, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, zaprezentowano zakres danych, którymi dysponuje statystyka publiczna oraz przedstawiono możliwości korzystania z tych danych,ze szczególnym uwzględnieniem Banku Danych Lokalnych, Portalu Geostatystycznego oraz Systemu Monitorowania Rozwoju Strateg;
- warsztaty dla studentów Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pt. Zasoby informacyjne statystyki publicznej. Podczas warsztatów prowadzonych przez panią Agnieszkę Wobolewicz, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, zaprezentowano zakres danych, którymi dysponuje statystyka publiczna oraz Eurostat;
- zajęcia edukacyjne dla dzieci z olsztyńskich przedszkoli (Przedszkole Miejskie nr 2 i Przedszkole Bajkowy Dom). W czasie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Zapolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, dzieci zdobyły podstawową wiedzę statystyczną, a także poznały tajniki zawodu statystyka. Mali uczestnicy spotkania spróbowali swoich sił w liczeniu, korzystając z możliwości portalu edukacyjnego GUS oraz gier edukacyjnych na udostępnionych stanowiskach komputerowych;
- wykłady dla studentów i kadry akademickiej Wydziału Informatyki i Ekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Olsztynie oraz Wydziału Zamiejscowego WSIiE TWP w Kętrzynie. Kierownik Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych Elżbieta Lorek zapoznała studentów z zakresem i możliwościami wykorzystania danych statystycznych znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS oraz Eurostatu.
Czytaj więcej -
IV Akademickie Dni Przedsiębiorczości w Słupsku
Pracownicy Oddziału Tczew Urzędu Statystycznego w Gdańsku uczestniczyli w IV Akademickich Dniach Przedsiębiorczości, które odbyły się w dniu 14 marca 2018 r. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku.
Wydarzenie skierowane było głównie do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych którzy planują swoją ścieżkę zawodową, a także do przedstawicieli firm i instytucji ze Słupska. Celem spotkania było wsparcie osób zainteresowanych planowaniem ścieżki swojej kariery zawodowej, profesjonalnym przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej, uzyskaniem informacji na tematy związane z podjęciem własnej działalności gospodarczej.
Pracownice Oddziału Tczew udzielały informacji dotyczących rejestracji działalności gospodarczej w rejestrze REGON, możliwości pozyskania danych statystycznych dotyczących rynku pracy w mieście i powiecie słupskim, popytu na pracę, prowadzonych badaniach ankietowych oraz dostępnych publikacjach.
Czytaj więcej -
Zajęcia edukacyjne w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku
Dnia 6 marca 2018 r. Urząd Statystyczny w Gdańsku gościł młodzież ze szkoły podstawowej nr 13 w Gdyni.
Uczniowie poznali podstawowe zagadnienia dot. statystyki publicznej, źródła pozyskiwania danych, przykłady analizy i interpretacji danych prezentowanych w tablicach, wykresach czy na mapach. Prezentacja dot. ludności i sytuacji demograficznej województwa pomorskiego wzbudziła duże zainteresowanie i wywołała burzliwą dyskusję dotyczącą np. prognozy ludności na przyszłe lata czy współczynnika feminizacji.
Młodzież wzięła też udział w konkursie „Gdzie żyje się najlepiej?”, w którym na podstawie wybranych tablic z BDL należało dokonać analizy danych i zareklamować w dowolny sposób wylosowane województwo. Młodzież wykazała się dużą kreatywnością w prezentowaniu swoich prac.
Czytaj więcej -
System i bazy danych statystyki publicznej
9 marca 2018 r. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego Pani Anna Luchowska, pracownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, wygłosiła wykład pt. „System i bazy danych statystyki publicznej” w ramach obchodów Dnia Statystyki Polskiej oraz 100-lecia Głównego Urzędu Statystycznego.
Wykład skierowany był do studentów oraz kadry akademickiej wszystkich łódzkich uczelni wyższych.
Poruszano w nim zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu statystyki publicznej, źródeł i zasad gromadzenia danych statystycznych, zasad, technik i trybu upowszechniania informacji statystycznej oraz istoty tajemnicy statystycznej.
Słuchacze zapoznani zostali z funkcjonalnością nowego Portalu Informacyjnego GUS oraz z bazami i bankami danych. Z uwagi na jubileusz 100-lecia GUS, wykład został wzbogacony ciekawymi, archiwalnymi zdjęciami i informacjami o historii Głównego Urzędu Statystycznego. Źródło.
Czytaj więcej -
Zajęcia edukacyjne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie
Dnia 15 marca 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów klas I–IV Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia.
Podczas spotkania przedstawiono uczniom ogólne informacje na temat funkcjonowania i pracy Głównego Urzędu Statystycznego, szczegółowo omówiono tematykę rejestracji podmiotów w systemie Regon oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto uczniowie wypełniali wnioski dotyczące rejestracji podmiotów w systemie Regon oraz wzięli udział w quizie dotyczącym tematyki spotkania i poruszanych zagadnień. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zorganizowanych zajęciach, a najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
-
Escape room „Statystyczny klucz”
19 stycznia 2018 r. pracownicy Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przeprowadzili w siedzibie Urzędu zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ w Bydgoszczy.
W spotkaniu udział wzięło 17 uczniów oraz dwoje nauczycieli. Zajęcia podzielone były na trzy części. W pierwszej części zajęć uczestnikom została przybliżona wiedza dotycząca podstawowych informacji z zakresu statystyki publicznej oraz zaprezentowano różne sposoby kodowania tekstu za pomocą szyfrów klasycznych (m.in. Szyfr Atbash, Szyfr Cezara, Szachownica Polibiusza). Następnie podczas części praktycznej uczestnicy odszyfrowywali nazwy pojęć związanych ze statystyką publiczną i poznawali ich znaczenie.
Podczas prezentacji tematu „Ludność i procesy demograficzne w Polsce i moim województwie” przedstawione zostały zagadnienia dotyczące statystyki publicznej ze szczególnym uwzględnieniem pojęć związanych z demografią.
Ponadto uczniowie dowiedzieli się jakimi metodami ustalana jest liczba ludności oraz w jaki sposób obliczane są wskaźniki dotyczące ruchu naturalnego w przeliczeniu na 1000 ludności. Następnie na potrzeby gry zespołowej uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Zdobytą podczas wcześniejszych zajęć wiedzę wykorzystali w kreatywnej grze zespołowej, w której musieli szukać szczegółowych informacji nt. województwa kujawsko-pomorskiego w publikacjach statystycznych Urzędu.
Zadaniem grup było wydostanie się z zamkniętej biblioteki Urzędu. Po rozwiązaniu szyfrów, zagadek logicznych, a także zadań sprawnościowych zawierających dane statystyczne dotyczące województwa kujawsko-pomorskiego dzieci dotarły do mapy wskazującej umiejscowienie klucza, który umożliwia wyjście z biblioteki. Obydwie grupy, choć nie zmieściły się w czasie regulaminowym, odnalazły klucz i opuściły bibliotekę. Uczestnicy z dużym zapałem wykonywali zadania przygotowane przez prowadzących, tym samym miło spędzili wizytę w Urzędzie Statystycznym w Bydgoszczy.
Czytaj więcej -
Zajęcia edukacyjne pt. „Ludność i procesy demograficzne w Polsce i moim województwie”
15 stycznia 2018 r. pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 61 im. Bohaterów Westerplatte.
Zajęcia odbyły się w szkole i zostały przeprowadzone w klasach VII, łącznie dla 61 uczniów. W trakcie tematycznej prezentacji multimedialnej uczniowie zostali zapoznani z aktualnymi danymi statystycznymi z zakresu demografii opisującymi Polskę i województwo kujawsko-pomorskie. Ponadto uczniowie rozwinęli umiejętność praktycznego wyliczania wybranych wskaźników statystycznych opisujących strukturę ludności. Poznali sposoby prezentacji danych statystycznych w zestawieniach tabelarycznych, na wykresach, kartogramach, w tym również piramidę wieku i płci.
W praktycznej części zajęć, wzięli udział w Quizie Statystycznym, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę demograficzną o Polsce i województwie, w którym mieszkają. Z dużym zainteresowaniem angażowali się w rozwiązywanie przygotowanych zadań sprawdzających wiedzę z sytuacji demograficznej Polski i województwa kujawsko-pomorskiego. Oprócz zagadnień zawartych w temacie lekcji poznali rolę i znaczenie statystyki publicznej w życiu codziennym oraz przedmioty zainteresowania statystyki jako dziedziny nauki. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali od pań prowadzących ulotkę pt. „Jak korzystamy z Internetu. 2016 r.”, a informacje w niej zawarte wzbudziły ich ciekawość.
Czytaj więcej -
Lekcja dla uczniów z Gimnazjum nr 5 w Olsztynie
19 stycznia 2018 r. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie odbyła się lekcja dla uczniów z Gimnazjum nr 5 działającego w Szkole Podstawowej nr 14 w Olsztynie.
Zajęcia pod tytułem Społeczno-Ekonomiczne Funkcje Statystyki Publicznej poprowadziła pani Agnieszka Zapolska, pracownik Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zagadnieniami związanymi ze Statystyką Publiczną, dowiedzieli się jaka jest rola statystyki w życiu codziennym oraz jakie są źródła informacji statystycznej.
-
Warsztaty nt. zasobów informacyjnych statystyki publicznej
15 stycznia 2018 r. odbyły się warsztaty poświęcone zasobom informacyjnym statystyki publicznej.
Tym razem z prezentacji i szkoleń skorzystali studenci z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W trakcie spotkania prowadzonego przez panią Małgorzatę Wilczopolską, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych, zaprezentowano zakres danych, którymi dysponuje statystyka publiczna oraz przedstawiono możliwości korzystania z tych danych, ze szczególnym uwzględnieniem Banku Danych Lokalnych oraz Portalu Geostatystycznego.
Głównym celem spotkania było zapoznanie uczestników z:- zadaniami i podstawami funkcjonowania statystyki publicznej,
- zasadami udostępniania danych,
- portalem statystyki publicznej,
- Bankiem Danych Lokalnych i jego funkcjonalnościami.
Czytaj więcej -
Spotkanie z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie
12 stycznia 2018 r. w Urzędzie Statystycznym w Olsztynie w ramach edukacji statystycznej odbyło się spotkanie z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.
W trakcie zajęć prowadzonych przez panią Agnieszkę Wobolewicz, pracownika Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Badań Regionalnych młodzież zapoznała się z zakresem i możliwościami wykorzystania danych statystycznych znajdujących się na Portalu Informacyjnym GUS oraz Urzędu Statystycznego w Olsztynie. Spotkanie z młodzieżą było również okazją do przekazania informacji na temat Europejskiego Konkursu Statystycznego i zachęcenia do udziału w nim.
Czytaj więcej
Menu