Międzynarodowy Instytut Statystyczny (International Statistical Institute - ISI)
Międzynarodowy Instytut Statystyczny to pierwsza instytucja statystyki międzynarodowej, założona w 1885 r. w Londynie. Od 1948 r. ISI ma status doradczy Rady Gospodarczej i Społecznej ONZ. Jest organizacją pozarządową typu „non profit” (niedochodową), z siedzibą w Hadze. Większość krajowych urzędów statystycznych na całym świecie jest reprezentowanych w ramach przynależności organizacyjnej do Instytutu, który obejmuje również agencje międzynarodowe, banki centralne i wydziały akademickie. Misją ISI jest globalne promowanie i wspieranie rozwoju statystyki, promowanie zawodu statystyka i międzynarodowej społeczności statystycznej, jak również usprawnianie metod statystycznych oraz popularyzowanie ich w świecie. W ramach działalności ISI organizowane są konferencje, warsztaty, szkolenia z etyki zawodowej, wręczane są nagrody i wyróżnienia, prowadzone jest doradztwo oraz publikowane są czasopisma.
Światowy Kongres Statystyki, odbywający się co 2 lata w różnych krajach, jest najważniejszym wydarzeniem ISI. W spotkaniu ze strony polskiej uczestniczy m.in. Prezes GUS, który ze względu na pełnioną funkcję jest członkiem ex officio Instytutu. Konferencje mają charakter naukowy i umożliwiają spotkanie osób specjalizujących się w różnych dziedzinach statystyki. Obradom Kongresu towarzyszy zwykle szereg konferencji satelitarnych. Niektóre z nich były organizowane w Polsce, m.in. w Krakowie w 2011 r.
Organizacją stowarzyszoną z ISI jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Statystyk Publicznych (International Association for Official Statistics - IAOS). IAOS zostało powołane w 1985 r. Zrzesza osoby fizyczne i prawne mające naukowe bądź zawodowe powiązania z dziedziną statystyki. Głównym celem IAOS jest promowanie zrozumienia i rozwoju oficjalnych statystyk oraz ułatwianie efektywnego i wydajnego postępu w pracach nad usługami oferowanymi przez statystykę publiczną. W tym celu stowarzyszenie zachęca zwłaszcza kraje rozwijające się do podtrzymywania międzynarodowych kontaktów w zakresie współpracy statystycznej, między innymi poprzez organizowanie konferencji i spotkań poruszających różnorodne zagadnienia i problemy występujące w obszarze statystyki.