Międzynarodowy Fundusz Walutowy (International Monetary Fund - IMF)
Międzynarodowa organizacja działająca w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Fundusz został utworzony w 1944 r. z siedzibą w Waszyngtonie. Po II Wojnie Światowej zaistniała potrzeba działań mających na celu zniwelowanie zmian, jakie miały miejsce w wielu zniszczonych wojną krajach, poprzez m.in. utworzenie organizacji międzynarodowej przeciwdziałającej perturbacjom na międzynarodowym rynku walutowym. Polska była jednym z członków – założycieli Funduszu.
Obecnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy pełni 3 istotne funkcje:
- regulacyjną – polegającą na nadzorowaniu stosowanych przez kraje członkowskie ograniczeń walutowych i przestrzegania reguł kursowych,
- kredytową - IMF dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian zobowiązane są do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.
- konsultacyjną – realizowaną przez szereg usług konsultacyjnych i współpracę krajów członkowskich.
Polska statystyka publiczna, a w szczególności GUS jako jej krajowy koordynator, stanowiąc integralną część światowego systemu statystycznego, zobowiązany jest do udostępniania informacji statystycznej na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest przekazywanie danych do statystycznych agend organizacji międzynarodowych w tym do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dla przykładu w 2017 r. przekazano dane dot. m.in. wskaźników pracy, płac, produkcji, eksportu/importu, przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, cen, towarów i usług, handlu zagranicznego.