Bank Światowy (The World Bank)
Instytucja finansowa założona w 1944 roku, której siedziba znajduje się w Waszyngtonie. Działalność Banku Światowego skupia się na udzielaniu niskooprocentowanych pożyczek, bezodsetkowych kredytów i dotacji dla krajów rozwijających się na różnorodne cele, które obejmują inwestycje w zakresie edukacji, zdrowia, administracji publicznej, infrastruktury, finansów i rozwoju sektora prywatnego, rolnictwa i ochrony środowiska oraz gospodarowania zasobami naturalnymi.
Motto Banku Światowego to: „Pracować na rzecz świata wolnego od ubóstwa”. Działalność banku polega na walce z ubóstwem dzięki stymulowaniu rozwoju gospodarczego państw poprzez wspieranie inwestycji zagranicznych i handlu międzynarodowego, a także ułatwianie inwestycji kapitałowych, co pośrednio ma wydobywać z ubóstwa całe społeczeństwa krajów rozwijających się. Bank Światowy składa się z dwóch instytucji: Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), i jest częścią Grupy Banku Światowego (WBG), która z kolei jest częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Dane pochodzące z NBP, którego podstawowym zadaniem statystycznym jest gromadzenie, przetwarzanie oraz bieżąca analiza danych z zakresu: bilansu płatniczego, zadłużenia zagranicznego, czy międzynarodowej pozycji inwestycyjnej, po odpowiednim opracowaniu przekazywane są organizacjom międzynarodowym, w tym do Banku Światowego.
Polska statystyka publiczna, a w szczególności GUS jako jej krajowy koordynator, zobowiązany jest do udostępniania informacji statystycznej na wielu płaszczyznach. Jedną z organizacji otrzymujących dane z GUS jest Bank Światowy. Dla przykładu w 2017 r. zostały przesłane dane dot. m.in. budżetów gospodarstw domowych.