Rozszerzenie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności obejmuje dwa niezależne moduły. Celem pierwszego modułu jest opracowanie wskaźników z zakresu rynku pracy i edukacji według nowego podziału statystycznego województwa mazowieckiego (w ramach rewizji NUTS 2016) oraz wskaźników na poziomie miast wojewódzkich i obszaru województwa z wyłączeniem miast wojewódzkich, w oparciu o badanie gospodarstw domowych i ich członków (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności/BAEL).
Celem drugiego modułu jest opracowanie podstawowych agregacji z zakresu rynku pracy na podregiony NUTS 3 w oparciu o badanie gospodarstw domowych i ich członków (BAEL) z wykorzystaniem estymatorów statystyki małych obszarów.
Opracowanie metodologii i oszacowanie liczby pracujących w gospodarce narodowej według głównego miejsca pracy i miejsca zamieszkania na poziomie powiatów, stopy bezrobocia rejestrowanego na poziomie gmin oraz miar wynagrodzeń brutto na poziomie powiatów
Celem pracy badawczej jest dostarczenie informacji, oszacowanych przy wykorzystaniu danych ze źródeł administracyjnych, na temat:
1) liczby pracujących w gospodarce narodowej według głównego miejsca pracy i miejsca zamieszkania na poziomie NTS 4 w podziale na płeć i grupy sekcji PKD,
2) stopy bezrobocia rejestrowanego na poziomie NTS 5 w podziale na płeć,
3) miar wynagrodzeń brutto w gospodarce narodowej (miary klasyczne oraz pozycyjne) oraz miar koncentracji rozkładu wynagrodzeń na poziomie NTS 4 w podziale na płeć i grupy sekcji PKD.
Ponadto, badanie będzie miało na celu rozpoznanie możliwości opracowania metodologii i naliczenia wskaźników opisanych powyżej w innych agregacjach, tj.:
1) liczby pracujących w gospodarce narodowej według głównego miejsca pracy i miejsca zamieszkania na poziomie NTS 4:
a) w podziale na grupy wieku 15-24, 25-54, 55-64 , 65 lat i więcej,
b) w podziale na miasto, wieś, c) w sektorze przemysłowym i usługowym;
2) stopy bezrobocia rejestrowanego na poziomie NTS 5:
a) w podziale na grupy wieku 15-24, 25-54, 55-64 , 65 lat i więcej,
b) w podziale na miasto, wieś;
3) miar wynagrodzeń brutto w gospodarce narodowej (miary klasyczne oraz pozycyjne) oraz miar koncentracji rozkładu wynagrodzeń na poziomie NTS 4:
a) w podziale na grupy wieku 15-24, 25-54, 55-64 , 65 lat i więcej,
b) w podziale na miasto, wieś,
c) w sektorze przemysłowym i usługowym.
Praca badawcza ma na celu opracowanie metody szacunku zasobu cudzoziemców przebywających w Polsce czasowo według ich cech demograficzno-społecznych, kraju poprzedniego zamieszkania, kraju obywatelstwa, statusu na rynku pracy oraz poziomu wykształcenia – na poziomie Polski ogółem, województw, regionów (NUTS 2) oraz podregionów (NUTS 3) wg klasyfikacji NUTS 2016.
Zapotrzebowanie rynku pracy na zawody z systemu szkolnictwa zawodowego
Celem badania jest uzyskanie informacji na temat zapotrzebowania pracodawców na zawody z systemu szkolnictwa zawodowego oraz te zdobywane w ramach form kształcenia ustawicznego np. na kwalifikacyjnych kursach zawodowych, itp. Badanie dostarczy danych na potrzeby rzetelnej i miarodajnej oceny bieżącego oraz przyszłego zapotrzebowania na określone kompetencje zawodowe wśród podmiotów gospodarki narodowej, w których liczba zatrudnionych wynosi 1 i więcej osób.
Celem pracy badawczej jest analiza uwarunkowań rozwoju oraz efektów działalności wybranych typów spółdzielni uprawnionych do korzystania ze wsparcia publicznego ze względu na prowadzenie działalności sprzyjającej włączeniu społecznemu i zawodowemu (spółdzielnie socjalne, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych). Wielowymiarowość zagadnienia badawczego uzasadnia zwrócenie uwagi na identyfikację i analizę uwarunkowań wpływających na zdolność do trwałego działania i rozwoju oraz pomiar i analizę efektów podejmowanych przez spółdzielnie działań w określonych warunkach. Ze względu na potrzeby polityki społecznej jedną z głównych kwestii poddanych analizie będzie wpływ instrumentów publicznego wsparcia na rozwój i efektywność działalności badanych spółdzielni.
Celem pracy badawczej jest opracowanie metodyki pomiaru gospodarki senioralnej (silver economy) w Polsce oraz określenie jej wielkości i struktury na podstawie danych pochodzących z różnych źródeł. W ramach pracy zostanie podjęta próba opisu gospodarki senioralnej w podziale na usługi publiczne i prywatne. Realizacja badania umożliwi odpowiedź na następujące pytania badawcze:
1) Czym jest gospodarka senioralna, jaki jest jej zakres;
2) Jakie grupy dóbr i usług kierowane bezpośrednio do osób starszych można wyodrębnić w gospodarce senioralnej (określenie struktury);
3) Jakie są perspektywy oraz bariery rozwoju gospodarki senioralnej;
4) Jakie są perspektywy oraz bariery rozwoju gospodarki senioralnej.