Międzynarodowa Organizacja Pracy (International Labour Organization – ILO)
Jest obecnie agencją afiliowaną ONZ, utworzoną już w 1919 r. zajmującą się problemami pracowniczymi, a szczególnie ograniczaniem pracy dzieci, ochroną praw pracowników, polepszaniem warunków pracy i życia, tworzeniem miejsc pracy, jak również opracowywaniem międzynarodowych standardów pracy. Obok przedstawicieli rządów zasiadają w niej reprezentanci pracodawców i pracowników. Główną siedzibą organizacji jest Genewa. Celem organizacji jest wspieranie zatrudnienia i tworzenia nowych miejsc pracy, a także wzmocnienie ochrony praw pracowniczych, zabezpieczenia socjalnego i dialogu społecznego. ILO opracowała Agendę na Rzecz Godnej Pracy, ukierunkowaną na poprawę warunków ekonomicznych pracy, a także promowanie możliwości godnego zatrudnienia kobiet i mężczyzn.
ILO monitoruje, czy państwa wywiązują się ze zobowiązań wynikających z ratyfikowanych Konwencji ILO, rozpatruje również skargi na podmioty, które naruszają międzynarodowe prawa pracownicze. Intencją badań ILO jest rzucenie nowego światła na problemy pracy, sugerowanie sposobów ich rozwiązywania, a także wskazywanie środków, przy pomocy których rozwiązania te mogą być wprowadzane w życie.
Organizacja zbiera i opracowuje informacje dotyczące polityki społecznej i ekonomicznej, prowadzi również międzynarodowy zintegrowany system informacji o pracy (znany jako ILIS) przeznaczony do harmonizowania danych i do ich zintegrowania w komputerowym banku danych.
Bieżące priorytety ILO uwzględniają eliminację pracy dzieci, równość kobiet i mężczyzn w pracy oraz ochronę środowiska.
Każdego roku w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie odbywa się Międzynarodowa Konferencja Statystyków Pracy (International Conference of Labour Statisticians), w której udział biorą również przedstawiciele GUS. Zadaniem Konferencji jest opracowywanie i rekomendowanie zaleceń na temat wybranych zagadnień statystyki pracy w formie uchwał (rezolucji) i wytycznych.
Ponadto, polska statystyka publiczna, a w szczególności GUS jako jej krajowy koordynator, zobowiązany jest do udostępniania informacji statystycznej agendom statystycznym organizacji, międzynarodowych jak np. ILO. Dla przykładu w 2017 r. do ILO przekazano dane dot. bezrobocia, płac, przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.